Vedlejší účinky vakcín proti pandemické chřipce
Společnost European Vaccines Manufacturers (EVM) během minulého roku vyjednávala s několika vládami v rámci Evropské unie (EU). Šlo jí o ochranu před právními spory kvůli případným vedlejším účinkům vakcíny proti pandemické chřipce. Tato společnost sdružuje evropské výrobce očkovacích látek proti chřipce. Farmaceutické společnosti v ní zahrnuté produkují úhrnem 70 % světových dávek vakcíny proti chřipce a z tohoto množství se více než polovina dávek z EU vyváží.
Virus stále mutuje...
Virus kmene H5N1, který si od roku 2003 vyžádal 166 lidských obětí z 273 nakažených, podléhá průběžným mutacím. Jeho vlastnosti a podoba se neustále mění. Je tedy obtížné vyvinout proti němu účinnou očkovací látku, protože ta může být už v okamžiku nasazení neúčinná. Obecný postup při zavádění nového léku či očkovací látky přitom žádá, aby byl preparát nějakou dobu testován pro odhalení závažných nežádoucích účinků. V případě celosvětové pandemie způsobené novou variantou chřipkového viru ale může dojít k situaci, kdy na potřebné testování nebude čas. Vznikne tak tlak na předčasné uvolnění vakcíny, která může mít neodhalené vedlejší účinky.
#IMG#Historie již podobný případ zažila. V roce 1976 došlo v USA k propuknutí chřipkové epidemie. Vláda Spojených států se rozhodla přistoupit k masovému očkování milionů lidí, jenže epidemie v obávanou pandemii vůbec nepřerostla. Vakcína přitom způsobila 30 až 60 úmrtí, několik případů oslepnutí a mnohé další zdravotní problémy. Následkem očkování došlo u více než 500 pacientů k rozvoji syndromu Guillain-Barré, což je nepříjemná neurologická porucha. Ta se sice většinou do dvou měsíců zcela vyléčí, nicméně někteří pacienti mají následky po celý život.
Výrobci vakcín mají strach ze žalob...
Výrobci vakcín se proto obávají případných soudních sporů, které by mohly v takovém případě nastat. Snaží se proto získat od národních vlád po celém světě záruky, že proti nim nemohou být podány žaloby, bude-li vakcína uvolněna narychlo a v národním zájmu. Například již v únoru roku 2007 společnost EVM prokazatelně právě o tom vyjednávala s vládou Velké Británie. Požadavku beztrestnosti zřejmě britská vláda nakonec ustoupila. Otázkou je, proč se taková jednání odehrávají pod rouškou tajemství a vlády o nich své občany neinformují.
Zdroj: EVM, AP, Scotsman
(jin)