Vegetariáni mají křehčí kosti
"Bez masa, prosím." Je to i vaše častá žádost všude tam, kde se podává jídlo? Možná, že vy proti vepřovému, kuřecímu i hovězímu máte výhrady.
Jíst, či nejíst maso
Málokterá dieta vyvolává tolik polemik jako odmítání masa. Jenže maso obsahuje bílkoviny, které rostlinná strava stěží kvalitativně nahradí. A bílkoviny jsou pro zdárný růst kostní hmoty nutné. Vegetariánům také hrozí deficit kobalaminu (vitamin B12), který je spojován s vyšším rizikem osteoporózy. Ukázal to i nizozemský výzkum, kde vědci porovnávali množství kostní hmoty u adolescentů, kteří vyrostli na makrobiotické a později vegetariánské dietě, a u dospívajících s běžnou stravou. U vegetariánů zjistili nižší hustotu a mineralizaci kostní tkáně.
Kosti a syrová zelenina
Jak na metabolismus kostí působí několikaletá vegetariánská strava s převahou syrové zeleniny zkoumali lékaři z Washingtonské lékařské fakulty. Zaměřili se na zhodnocení tělesné konstituce (BMI), hustotu kostní tkáně, obsah minerálů v kostech a hladiny markerů přeměny kostní tkáně.
Bez masa lehčí, ale také křehčí
Zjistili, že vegetariáni jsou v porovnání s běžnou populací v poměru ke své váze lehčí (průměrné BMI: 20,5; běžní Američané průměrně: 25,4), ale mají i menší hustotu kostní tkáně a snížený obsah minerálů v kostech. A to v klinicky důležitých místech: krčku kosti stehenní a v obratlích bederní páteře. Obrat kostní hmoty měli ale stejný jako kontrolní skupina.
Na Tchaj wanu bez rozdílu
Na Tchaj-wanu proběhla v letech 2003–2004 rozsáhlá studie, srovnávající kvalitu kostí u zdravé stárnoucí populace. Vědci zkoumali i vliv vegetariánské stravy. Zjistili však, že ubývání kostní hmoty probíhá u vegetariánů i u ostatní populace stejně. V jihovýchodní Asii však obyčejná strava obsahuje vysoký podíl zeleniny a fytoestrogenů, a to by také mohlo vysvětlit podobnost křivek.
V evropských podmínkách zůstává maso nejvýznamnějším zdrojem bílkovin. A ty jsou nepostradatelné nejen pro tvorbu kostní hmoty. Střídmá konzumace kvalitního masa a dostatek mléčných výrobků jsou v našich podmínkách optimální volbou.
(Ela)
Zdroje:
Asia Pac J Clin Nutr - 2008;17(1):101–106.
Arch Intern Med - 2005 Mar 28;165(6):684–689.
Eur J Nutr - 2005 Sep;44(6):341–347. Epub 2004 Aug 30.