Vegetariáni jsou rakovinou ohroženi méně
O škodlivosti nebo naopak prospěšnosti vegetariánské stravy už byly popsány stohy papíru. V něčem je vegetariánství výhodnější, v něčem zas horší než plná strava. Výživa totiž může hrát poměrně výraznou roli ve vzniku rakoviny.
O škodlivosti nebo naopak prospěšnosti vegetariánské stravy už byly popsány stohy papíru. V něčem je vegetariánství výhodnější, v něčem zas horší než plná strava. Výživa totiž může hrát poměrně výraznou roli ve vzniku nádorových onemocnění. V dobrém i špatném slova smyslu.
Vegetariánství – móda, nebo cesta ke zdravějšímu životu?
Vegetariánství je způsob stravy, při kterém je vyloučena konzumace jakýchkoliv částí těl zvířat a výrobků z nich (například i želatiny či sádla). Podle posledních studií se takto stravují asi dvě procenta naší populace. Vegetariány lze rozdělit do několika skupin:
- Laktoovovegetariánství – laktoovovegetariáni nejedí maso, ale konzumují mléčné výrobky a vejce. V současnosti jde o nejrozšířenější formu v západním světě.
- Laktovegetariánství – laktovegetariáni nejedí maso ani vejce, ale konzumují mléčné výrobky.
- Ovovegetariánství – ovovegetariáni nejedí maso ani mléčné výrobky, ale jedí vejce.
- Veganství – vegané nejedí žádné živočišné produkty včetně vajec, mléka, sýru, a někdy také medu, který nekonzumují pouze přísní vegané a případně striktní vegetariáni.
Tuk může škodit zdraví
Mnoho studií naznačuje, že tuk ve stravě zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Navíc může negativně ovlivnit délku přežití při rakovině u těch, kdo již onemocněli. Protože průměrná strava „všežravce“ obsahuje asi 40 procent tuku, doporučuje se, aby lidé snížili toto množství na 30 procent. Z výzkumů ale vyplývá, že by celkový příjem tuku by měl být hodně pod 30 procent, aby to mělo patřičné protirakovinné účinky. Optimální by bylo celkové zastoupení tuku v potravě mezi 10 a 15 procenty.
Vláknina pomáhá proti rakovině
Britský lékař Dennis Burkitt si v roce 1970 všiml, že strava s vysokým podílem vlákniny snižuje počet onemocnění trávicího traktu. U vegetariánů se tedy díky vyššímu příjmu vlákniny ve stravě (vláknina je obsažena zejména v zelenině) daleko méně vyskytuje například rakovina tlustého střeva. Vegetariánství ale snižuje i riziko výskytu rakoviny jícnu, žaludku nebo i prostaty, plic či prsu.
Vegetariánská Asie
Vegetariáni totiž mají díky své stravě v krvi vyšší hladinu beta-karotenu. Konzumují více vitaminu C, beta-karotenu, indolů a vlákniny než konzumenti masa. Vegetariáni mají také silnější imunitní systém. Němečtí výzkumníci nedávno odhalili, že u vegetariánů je aktivita přirozených zabijáckých buněk dvakrát vyšší než u konzumentů masa. Přirozené zabijácké buňky jsou specializované bílé krvinky, které napadají a neutralizují rakovinné buňky. Vegetariáni také obvykle konzumují více sójových produktů než konzumenti masa. Sójové boby obsahují mnoho látek, které jsou antikarcinogenní (protinádorové). Strava, která je bohatá na sójové boby, je zřejmě jedním z důvodů nižšího výskytu rakoviny prsu v Asii, kde je také soustředěno více než 80 procent všech světových vegetariánů.
Vypadá to tedy, že vegetariáni se mohou radovat. Pro prevenci vzniku rakoviny ale není nutné vzdát se veškerého masa, popřípadě živočišných produktů vůbec. Umírněná plná strava je také dobrým předpokladem pro zdraví a spokojenější život.
(kam)
Zdroj: www.wordpress.com, www.vegsource.com, www.cancer.org