Vědci zjistili, proč rakovina ledvin často odolává léčbě
Nádory ledvin patří mezi poměrně častá zhoubná onemocnění a dokážou pořádně potrápit jak pacienty, tak lékaře při jejich léčbě. Vědci z prestižní Mayo kliniky objevili možnou, geneticky danou příčinu vzniku některých z těchto nádorů.
Nádory ledvin patří mezi poměrně častá zhoubná onemocnění a dokážou pořádně potrápit jak pacienty, tak lékaře při jejich léčbě. Stále probíhá výzkum příčin vzniku těchto nádorů na různých úrovních, od fyzikálních a infekčních až po molekulárněgenetické. Vědci z prestižní Mayo kliniky objevili možnou, geneticky danou příčinu vzniku některých z těchto nádorů.
Jak se spouští nádorové bujení
Na počátku je genetická informace v buněčném jádře. Ta určuje, zda bude buňka plnit svou normální funkci a prožije normální život, typický pro danou buňku, nebo zda se zvrhne v buňku nádorovou s neřízeným růstem, vlastnostmi a množením. Genetická informace jsou složité molekuly bílkovin pospojované do různých, vzájemně se ovlivňujících celků. Některé mají výkonnou funkci, některé kontrolní a jiné funkce.
Pozměněný zápis v genech
Vědci zjistili, že v nádorových buňkách tzv. světlobuněčného karcinomu ledvin (clear cell renal cell carcinoma, ccRCC, představuje asi 80 procent všech nádorů ledvin a bývá odolný vůči ozařování i chemoterapii) chybí některé části genů zodpovědných za to, že se z prvotní univerzální (nediferencované) buňky stane buňka ledviny. Také objevili zvláštní skupinu pozměněných genů, jež se v nádorových buňkách tohoto nádoru ledvin často vyskytují.
Vědecký tým vedený dr. Tunem k tomuto poznání došel prostřednictvím analýzy genomů nádorem postižených ledvin deseti pacientů s ccRCC. Všechny zkoumané ledviny obsahovaly i zdravou tkáň. Odborníci tak mohli porovnat genetickou informaci zdravých a nádorových buněk. Dále porovnávali získané nálezy s dalšími sedmdesáti genovými zápisy z ledvin se sledovaným nádorem.
Porušené geny
Zjistili, že v nádorových buňkách došlo k poruše přepisu a funkce u 13 729 genů zodpovědných za různé buněčné funkce, včetně genů zodpovědných za prorůstání buněk do okolních tkání či jejich specializaci na určitý typ buněk.
Autoři studie upozornili, že nové poznatky by mohly vysvětlit, proč je tento karcinom ledvin tak odolný vůči léčbě. V neposlední řadě by pak mohly být vyvinuty léčebné prostředky cílené na buňky s „nádorovou“ genetickou informací.
(zak)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com