Zůstaňte sebejistá!
Nenechte inkontinenci vyhrát! Ač by se mohlo zdát, že s inkontinencí mají problém převážně starší lidé, opak je pravdou a inkontinence se nevyhýbá osobám v žádné věkové kategorii. Tři čtvrtě milionu je číslo, které udává, kolik lidí v České republice má nějakou formu inkontinence. Přestože to není život ohrožující problém, je to problém velmi závažný a nepříjemný, neboť velmi zasahuje do společenského života. Tato diagnóza častěji postihuje ženy. Statistiky uvádí, že s nějakým druhem mimovolního úniku moči se během svého života setká každá čtvrtá žena.
Nenechte inkontinenci vyhrát!
Ač by se mohlo zdát, že s inkontinencí mají problém převážně starší lidé, opak je pravdou a inkontinence se nevyhýbá osobám v žádné věkové kategorii. Tři čtvrtě milionu je číslo, které udává, kolik lidí v České republice má nějakou formu inkontinence. Přestože to není život ohrožující problém, je to problém velmi závažný a nepříjemný, neboť velmi zasahuje do společenského života. Tato diagnóza častěji postihuje ženy. Statistiky uvádí, že s nějakým druhem mimovolního úniku moči se během svého života setká každá čtvrtá žena.
Příčiny inkontinence
Obvykle rozlišujeme dva typy inkontinence: urgentní inkontinenci, která se projevuje jako náhlé neodolatelné nucení na močení, a inkontinenci stresovou, která vzniká při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Urgentní únik moči může mít několik příčin. Důvodem pro vznik nemoci může být například onemocnění nervové soustavy, roztroušená skleróza či stav po cévní mozkové příhodě. Může ale postihnout i diabetiky či osoby, které prodělaly zánět močových cest. Stresová inkontinence, která je pro ženy nejtypičtější, vzniká při zvýšeném nitrobřišním tlaku a objevuje se často po porodu nebo v souvislosti s menopauzou, kdy se snižuje hladina estrogenu.
Možnosti léčby
Stejně jako existují rozdílné typy inkontinence, setkáváme se i s odlišnou mírou intenzity úniku moči, od lehké až po těžkou. Jedním ze základních předpokladů úspěšné léčby je včasná diagnóza. Při urgentním úniku moči se obvykle nasazují medikamenty, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku, díky čemuž pacient nezažívá akutní nucení na močení a zvětšuje se celková kapacita měchýře. U stresové inkontinence je doporučováno cvičit svaly pánevního dna (Kegelovy cviky), které pomáhají zabraňovat úniku moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. Tyto cviky nejčastěji zaberou právě při lehké a střední inkontinenci.
Okamžitá pomoc
První krok, který můžete udělat ještě před navštívením specialisty, je upravit životní styl. Omezení močopudných nápojů a v některých případech i redukce hmotnosti prokazatelně pomáhají při zmírnění inkontinence. Na trhu zároveň existují absorpční pomůcky, které jsou vytvořeny speciálně pro osoby trpící únikem moči a pomáhají při jakékoliv míře inkontinence. Více informací o těchto pomůckách se můžete dozvědět na www.TENACZ.cz, kde si také můžete objednat vzorky zdarma.