Zinek jako doplněk potravy při léčbě dětských průjmů a pneumonií
Zinek může být v rozvojových zemích užitečný při zvládání mnoha dětských chorob včetně akutních průjmů a pneumonií. Je prokázáno, že snižuje morbiditu a mortalitu, a již od roku 2004 jej WHO doporučuje pro léčbu akutních průjmů v rozvojových zemích.
K čemu je zinek dobrý
Zinek je nezbytný pro růst a vývoj lidského těla, hojení ran, obranyschopnost organismu, aktivitu střevních enzymů disacharidáz, pro vodní hospodářství organismu, a plní i další funkce. Bylo prokázáno, že jeho podávání při prevenci a léčbě průjmu a pneumonie je přínosné. Podle doktora Abdullaha Brookse, ředitele Bangladéšského centra zdravotnického a populačního výzkumu, je podávání zinku ideálním přístupem k poklesu morbidity a mortality v rozvojových zemích u dětí mladších pěti let. Zinek je totiž levný a dostupný a přibližně 30-50 % dětí v těchto zemích má v organismu nedostatek tohoto kovu, což jim přináší vyšší riziko podvýživy a následných chorob.
#IMG#Úloha zinku v léčbě průjmů je nejen preventivní, ale i terapeutická, je-li použit spolu s perorálním rehydratačním roztokem (PRR). Podle metaanalýzy zinek prokazatelně zkracuje průměrnou délku choroby o 16 % a roční počet epizod průjmového onemocnění delších než 7 dní snižuje dokonce o 34 %. Účinek kombinace zinku s PRR je lepší než použití samotného rehydratačního roztoku. Podle mnoha studií suplementace tohoto kovu snižuje nejen morbiditu, ale i počet hospitalizací a četnost průjmových onemocnění. Podle propočtů by celosvětové používání zinku v prevenci a terapii průjmů mohlo zabránit 9 % všech úmrtí dětí mladších pěti let.
Přibližně 2 miliony dětí ročně zemřou na zápal plic, z toho 90 % úmrtí nastane v rozvojových zemích. Největší riziko přitom pneumonie přináší u dětí mladších dvou let. Preventivní polykání zinkových preparátů přitom snižuje celkovou incidenci pneumonie o 17 % a počet případů vážné pneumonie dokonce o 49 %. Zinková profylaxe navíc snižuje mortalitu na zápal plic o skoro sto procent a celkovou mortalitu dětí o 85 %. Kromě účinků na pneumonii navíc příznivě ovlivňuje i počet zánětů horních dýchacích cest, středního ucha či bronchiolů. Při užití v doplňkové léčbě se podílí i na době rekonvalescence. Podle vědců má navíc zinek přímý účinek na potlačování zánětů v mozku, ledvinách či prostatě, na regeneraci buněk a hojení tkání.
Další metody léčby
Kromě antivirotik, antibiotik a symptomatických léčebných metod, jako je například používání zábalů či perorálních rehydratačních roztoků, jsou rozvojovým zemím k dispozici i další způsoby jak bojovat s epidemiemi, které přicházejí ruku v ruce s chudobou a podvýživou. Zinek je v tomto boji dostupnou nadějí na život.
(jin)
Zdroj: Brooks WA, Bhatnagar S, Winch P. Getting in-zinc: a discussion of zinc supplementation to combat diarrheal and other infectious diseases. Symposium #94A. Prezentováno na 55th Annual Meeting of the American Society of Tropical Medicine and Hygiene 12.-16. listopadu 2006 v Atlantě.