Zjistit stáří a kondici svých plic si nechaly tisíce lidí
Téměř 20 % lidí, kteří si přišli do vybraných lékáren nechat zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim plíce nefungují správně. Lékárníci je proto poslali k lékařům na další vyšetření. Akci pod názvem Týden měření plicního věku spustily vybrané české lékárny v dubnu letošního roku a nabízely návštěvníkům přibližně 10minutové vyšetření stáří a kondice plic za pomoci speciálního měřicího přístroje. Nabídky využilo 3 601 lidí, určitou formu obstrukce našli lékárníci u 626 z nich. Tito lidé mohou trpět například chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo průduškovým astmatem. Nejhorší stav zaznamenali lékárníci u šestice žen.
Stav plic zajímá stále více lidí
„Když jsme akci pořádali loni, přišlo si plíce nechat zkontrolovat kolem tisícovky návštěvníků, letos v kratší době třikrát tolik – stále více lidí se zajímá o své zdraví, přisuzujeme to také faktu, že z lékárníka mají menší obavy než z lékaře," říká Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího. „Prostředí lékáren vnímají jako méně formální, a jsou tak otevřenější řešit zdravotní problémy,“ pokračuje. Toto měření má doporučující charakter – doporučí-li lékárník pacientovi návštěvu lékaře, je na každém, zda tuto radu uposlechne.
Do lékáren na speciální měření nejčastěji zavítali lidé starší 65 let – tvořili 58,2 % ze všech změřených. O své zdraví se více zajímaly ženy – v poměru s muži „skórovaly“ 3:2. Nejvíce se o vyšetření zajímali lidé v Moravskoslezském kraji (509 vyšetřených), v Ústeckém kraji (483 vyšetřených) a na Zlínsku (409 vyšetřených). Naopak nejméně jich dorazilo na Liberecku (51). Těžkou nebo středně těžkou obstrukci lékárníci odhalili u 84 lidí, lehkou u 542 návštěvníků.
Včasný záchyt problémů je důležitý
Nejčastěji měli plíce v nepořádku lidé na jihu Čech – 26,5 % příchozích vykázalo nějakou formu obstrukce, v jednom případě dokonce velmi vážnou. Hned poté následoval kraj Královéhradecký s 23, 6 % lidmi v potížích a na třetím místě je kraj Moravskoslezský s 20,8 % – odtud také pocházejí 2 ženy s těžkou formou plicní obstrukce.
Podle MUDr. Pavla Hroudy, pneumologa z Nemocnice Na Homolce, je screeningové vyšetření plicních funkcí v lékárnách pro rizikovou skupinu lidí velmi přínosné. „Může totiž odhalit kuřácké postižení plic již v počátečním stadiu, což při včasném zahájení léčby a zanechání kouření povede k výraznému zpomalení poklesu plicních funkcí a zamezení ,předčasnému stárnutí plic‘,“ říká MUDr. Hrouda. „Neméně přínosné pak je i to, že následné plicní vyšetření může odhalit i další potenciálně závažné choroby, včetně nádoru plic,“ dodává.
Měření plicního věku je screeningová metoda, která nestanovuje diagnózu ani nenahrazuje lékařské vyšetření. Jejím cílem je včasný záchyt nemocných a prevence závažných plicních chorob.
TZ
Zdroj:
Stáří a kondici svých plic zná přesně 3 601 Čechů. Tisková zpráva, 31. 7. 2019