Ve školách číhá infekce na každém kroku. Přitom jí lze jednoduše zabránit
Každý rodič tuto situaci jistě zná. Ráno jdete vzbudit svého malého školáka a v posteli ho objevíte s pořádnou horečkou. Místo pracovních povinností tak strávíte den čekáním v ordinacích lékařů. Víte, jaká nebezpečí dětem ve škole hrozí a jak je před nákazou ochránit?
Snadný přenos infekce
Školy a školní zařízení jsou pro přenos infekčních nemocí naprosto ideálním místem. Školáci jsou v každodenním úzkém kontaktu se svými spolužáky, navíc ne všichni dodržují základní hygienická pravidla. Mytí rukou po návštěvě toalety nebo zakrytí úst při kašli nejsou v dnešní době samozřejmostí. Někteří rodiče dokonce posílají své nemocné děti do školy. V podzimních a zimních měsících tak nejsou vzácností smrkající a kašlající třídy. Školní třída se může s trochou nadsázky připodobnit laboratornímu inkubátoru pro pěstování bakterií. Infekční nemoci ve školácích nacházejí ideální živnou půdu pro svůj další přenos. Školy však mohou být nástrojem, který zajišťuje a podporuje zdraví svých svěřenců. Stačí se držet jednoduchých, ale účinných hygienických pravidel.
Známé i téměř zapomenuté choroby
Vši, plané neštovice nebo chřipka. Tyto nemoci jsou ve školních zařízeních důvěrně známé. Do školních lavic se však začínají vracet i takřka zapomenuté infekce. Příkladem může být vzrůstající počet onemocnění černým kašlem a příušnicemi. Jaká nebezpečí tedy ve škole na děti číhají?
- Chřipka,
- plané neštovice,
- příušnice,
- spalničky,
- zarděnky,
- černý kašel,
- gastroenteritida (onemocnění žaludku a střev),
- meningokok,
- spála,
- vši,
- svrab,
- roupy.
Vysoká koncentrace lidí na jednom místě umožňuje přenos mnoha dalších infekčních chorob. Při zanedbání hygieny není výjimkou nákaza hepatitidou A neboli nemocí špinavých rukou. Častý je také přenos virů způsobujících příznaky nachlazení, a to zejména v sychravých a studených měsících.
Čtyři zásady prevence
- Myjte si ruce – Udržování čistoty rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak předejít širokému spektru infekčních nákaz. Školy by přitom měly hrát klíčovou roli v podpoře správné hygieny rukou.
- Dávejte si ruku před ústa – Zakrýt si rukou pusu při kašli nebo kýchnutí není zase taková práce. Přesto se najdou tací, kteří toto jednoduché hygienické pravidlo nedodržují. Kapénky přitom mohou doletět až do vzdálenosti dvou metrů, ulpívat na předmětech a tvořit takzvaný infekční prach.
- Nemocné děti nechte doma – Ratolesti, které onemocněny, by vážně měly zůstávat v klidu domova. I když může být někdy těžké zajistit například hlídání, vězte, že jedině izolací se může přerušit řetězec nákazy.
- Očkování – Mnoha chorobám lze předcházet vakcinací. Dnešní vakcíny jsou velmi bezpečné a účinné, tudíž není třeba mít neodůvodněný strach ze závažných nežádoucích účinků. Očkování ochrání dítě před závažným průběhem onemocnění i případnými komplikacemi.
(holi)