Vaskulární demence aneb Když cévy ničí mozek
Starší lidé se obávají především Alzheimerovy choroby. Přitom podobného „strašáka“ a hned druhou nejčastější nemoc s podobnými následky nezná téměř nikdo. Jde o vaskulární demenci.
Demence, to je postupná ztráta mnoha mozkových schopností. Nemocný přichází o dlouhodobou i krátkodobou paměť, ochabuje pozornost či orientace. Ve věku nad 60 let touto chorobou trpí 5 až 7 % lidí. Vaskulární demencí, jejíž příčina se skrývá v mozkových cévách, je zasažena zhruba jedna pětina z nich.
Nenápadná devastace
Každá nervová buňka v mozku potřebuje kyslík a živiny z krve. Když se poškodí tepna, která k ní čerstvou krev přivádí, buňka rychle odumírá. Mozkové tepny se mohou poničit při cukrovce, vysokém krevním tlaku i následkem kouření. Důsledkem je pak jejich zužování aterosklerózou a ucpávání krevními sraženinami. Při uzavření velké mozkové tepny je postižena rozsáhlejší oblast mozku, což okamžitě vyvolá závažné příznaky – vzniká mozková mrtvice. Po ní často člověku zůstává nejen porucha pohyblivosti či řeči, ale může mít také problémy s pamětí a dalšími mozkovými funkcemi. Nejen velké mozkové mrtvice ale způsobují vaskulární demenci. Cévy se mnohdy poškozují dlouhodobě, pozvolna, od těch úplně nejdrobnějších. V mozku v podstatě probíhá mnoho malých, neznatelných mrtviček. Postupně se tak zvětšuje oblast mozku, kterou příhody postihly, a začínají se objevovat příznaky demence.
Trochu jiné zapomínání
Podle příznaků vaskulární demenci těžko odlišíme od alzheimera či jiných blízkých chorob. Projevy jsou u všech demencí podobné. Patří mezi ně například:
- problémy s krátkodobou pamětí,
- bloudění či ztrácení se na známých místech,
- noční zmatenost,
- potíže s plánováním aktivit, například nákupu,
- zhoršená schopnost nakládat s penězi,
- neporozumění jednoduchým instrukcím, například návodům k použití,
- změny osobnosti, jako je zvýšená agresivita či naopak pasivita,
- problémy s udržením moči nebo stolice.
Na vaskulární demenci mohou upozornit některé detaily, jako je rychlý začátek potíží či současný vznik problémů s řečí, pohybem či rovnováhou. Určení typu demence je ale doménou lékaře – neurologa.
Další důvod žít zdravěji
Bohužel neexistuje léčba, která by vrátila ztracené mozkové buňky a napravila již vzniklou škodu. To nejlepší, co lze pro zdraví svého mozku udělat, je tedy této chorobě předcházet.
- Základem je správná léčba vysokého krevního tlaku. Vaskulární demence bez hypertenze se téměř nevidí.
- Odpovídající hladina cholesterolu je důležitá pro předcházení ateroskleróze. Dokáže dokonce zmenšit již vzniklé aterosklerotické plaky v tepnách.
- Cukrovku je lepší vůbec nedostat. Pokud ji máte, jen důsledné dodržování diety a léčby pomůže udržet vaše cévy zdravé.
- Kouření významně přispívá ke vzniku aterosklerózy. Zároveň zužuje cévy účinkem nikotinu. Cigarety jsou tedy zapovězené dvojnásob.
Pokud výše uvedené zásady začnete dodržovat v časné fázi choroby, je možné předejít dalšímu zhoršování vaskulární demence. Ta se jinak s každou další drobnou či větší mozkovou příhodou prohlubuje. Tím nenávratně mění životy jak nemocných lidí, tak i jejich nejbližších.
(luko)
Zdroj:
http://www.webmd.com/stroke/vascular-dementia