Varikokéla – mužská příčina neplodnosti
Jedná se o rozšíření žil, které jsou v šourku. Podobné varixy můžeme často pozorovat na dolních končetinách lidí, kteří trpí křečovými žilami. Nastane-li tento stav v oblasti šourku, může se snížit tvorba spermií, což následně u některých mužů vede k neplodnosti.
Většina varikokél se vyvíjí v čase a jejich diagnostika je naštěstí snadná. Zpravidla nevyžadují léčbu. Toto onemocnění se více méně neprojevuje ani žádnými příznaky. Pokud ano, jedná se obvykle pouze o nepříjemný pocit v oblasti šourku nebo o bolest, která může být ostrá i tupá. Často její intenzita stoupá při fyzické aktivitě a také v průběhu dne. Naopak ustupuje, pokud si jedinec lehne na záda.
Rozšíření žil zůstává záhadou
Není jisté, co varikokélu způsobuje. Zpravidla se objevuje v průběhu puberty a více na levé straně, což je dáno průběhem levé žíly odvádějící krev od varlete. V necelé polovině případů se varikokéla projevuje oboustranně. Někteří experti se domnívají, že příčinou může být špatná funkce chlopní uvnitř žil, které brání zpětnému proudu krve. Pokud chlopně pracují nedostatečně, krev může proudit i zpět a dochází k rozšíření žil. To následně může poškodit varlata. Vzhledem k tomu, že příčina zůstává odborníkům utajena, nejsou známé ani žádné jasné rizikové faktory. Někteří vědci tvrdí, že nadváha může nebezpečí vzniku varikokély snížit a naopak vysoká postava zvýšit.
Možné následky
Varikokéla může vést ke dvěma zásadním věcem:
- Zmenšení postiženého varlete – rozšířené žíly mohou utlačovat tubuly, ve kterých se tvoří spermie, což vede k jejich postupnému zničení. Následně se varle zcvrkne a zjemní.
- Neplodnost – díky varikokéle je v oblasti šourku vyšší teplota, což ovlivňuje kvalitu tvořených spermií.
Medicína pomůže
Většinou toto onemocnění nevyžaduje žádnou terapii, nicméně pokud působí bolest či neplodnost, můžete zvažovat řešení. Možný je chirurgický zákrok či ucpání žil z cévního přístupu. Problémem však je, že efekt na zlepšení plodnosti nebyl ve studiích jednoznačně prokázán.
(boba)