Varovná znamení "tiché" nemoci
Osteoporóze se ne nadarmo říká "tichý zloděj". Nebolí, tiše "konzumuje" vaše kosti, je přítomna ve vašem životě a vy o ní nic netušíte. Do určité doby. Jak tuto dobu poznám? Co mne má varovat a jak zlepšit svou vyhlídku na léčení osteoporózy?
Seznamte se proto s varovnými znameními, která by mohla znamenat pravděpodobnou přítomnost osteoporózy ve vašem těle. Příslušná opatření jsou potom ve spolupráci s lékaři ihned dostupná – nejdůležitější je ale nemoc odhalit co nejdříve. Čím více souhlasných odpovědí na otázky nasbíráte, tím větší je pravděpodobnost, že osteoporóza už u vás "bydlí".
Skutečnosti, které nemůžete ovlivnit:
- Jste žena?
- Vaši předci pocházejí z Kavkazu?
- Jste starší 65 let?
- V rodině měl někdo (nejspíše maminka nebo sestra) osteoporózu?
- Měla jste příznaky menopauzy před 45. rokem věku?
- Máte pravděpodobné poruchy výživy – v tom smyslu, že trpíte onemocněním střev (celiakií nebo Crohnovou nemocí)?
- Léčíte se se štítnou žlázou nebo příštítnými tělísky?
- Máte rakovinu (zejména jde o nemoc lymfom nebo myelom)?
Vlivy, které kontrolovat můžete:
- Kouříte?
- Jíte jednostrannou monotónní stravu s minimem zeleniny?
- Konzumujte nadměrně alkohol – jakýkoli?
- Pohybujete se málo?
- Užíváte některé z těchto léků dlouhodoběji: lithium, kortikosteroidy, imunosupresivní léky – tlumí imunitu –, některé léky chemoterapie?
- Projevily se u vás některé z vysoce podezřelých znaků pro osteoporózu, například zlomenina po velmi malém nárazu nebo pádu (většinou zlomenina zápěstí u žen po 50. roce věku, zlomenina krčku stehenní kosti u žen přes 60)?
- Máte nevysvětlitelné bolesti kostí, páteře nebo kloubů (byly sice vyšetřeny, ale bez zjištěné jiné příčiny)?
- Snížila se vaše tělesná výška v posledním půl roce? Hrbíte se? Osteoporóza totiž ubírá na výšce těla vlivem sesedání a snížení obratlových těl. Dochází k vyhrbení hlavně hrudní oblasti a snížení celkové tělesné výšky.
Pokud nasbíráte 2 a více souhlasných odpovědí, vydejte se k obvodnímu lékaři a ten vás pošle na vyšetření.
Nejdůležitějším vyšetřením je denzitometrie, která není bolestivá a spolehlivě odhalí, jak na tom vaše kosti jsou, zda a hlavně jakou potřebují léčbu. Rentgenové vyšetření (např. snímek páteře nebo zápěstí) se rozhodně k diagnóze osteoporózy nepoužívá, může sloužit pouze k vyslovení podezření na prořídnutí kostí, k samotné diagnóze ale nikoli.
Pokud je vaše osobní podezření na osteoporózu opravdu vysoké, lze se objednat přímo do osteologických center. Jsou to speciální ambulance, kterých je po republice mnoho a poskytují vysoce specializovanou péči o vaše kosti. Jejich adresy a aktuální kontakty naleznete na našich stránkách.
(jnl)
Zdroj: orthopedics.about.com