Kdy je ten správný čas?
Po narození je ještě málo vyvinutý imunitní systém, a tak v současné době odborníci doporučují s propíchnutím uší počkat ideálně do 6 měsíců věku dítěte. Dříve by mohl jakýkoliv zákrok, který není nezbytný, způsobit vstup infekce do organismu.
Jak zařídit, aby bylo propíchnutí méně bolestivé?
Při propíchnutí uší je možné využít účinku znecitlivujícího krému. Musí být ale dodrženy zásady jeho správného použití. Jak tedy postupovat?
- Ujistěte se, že přípravek aplikujete na jinak neporušenou kůži. U velmi malých dětí je velmi vhodná asistence dvou osob (jedné, která dítě drží, a druhé, která aplikuje krém), aby nedošlo k aplikaci mimo určené místo, například do oka dítěte.
- Krém aplikujte vždy minimálně 45–60 minut před plánovaným zákrokem. Pro lepší prostup léčiva do tkáně je možné jeho vrstvu překrýt poloprodyšným materiálem, například náplastí. Vrstva krému tak může být i silnější, což ještě zvýší průnik do tkáně, a tak i celkový protibolestivý účinek
- Před výkonem (tedy před prvním vpichem) krytí sejměte a přebytečnou vrstvu krému opatrně otřete čistým čtvercem či ubrouskem. Poté je možné provést přípravu před výkonem v podobě dezinfekce místa vpichu.
- Nyní je vhodné provést samotnou proceduru. I přes znecitlivění může dítě pociťovat mírnou bolest nebo tlak, které by ale měly být výrazně mírnější než bez použití místního znecitlivění.
Po samotné aplikaci je vždy nutná správná hygiena místa vpichu a kontrola, zda není infikováno. Při použití náušnic ze zlata, stříbra či chirurgické oceli se však tyto komplikace obvykle nevyskytují a při dodržení výše zmíněného postupu nemusí být procedura pro malé pacienty nijak traumatická.
(mih)
Zdroje:
https://www.parents.com/health/ear-infection/ear-piercing-for-kids/
http://www.sukl.cz/download/pil/PI17563.pdf