Jak často se ve své praxi setkáváte s pacienty s diagnózou nealkoholového ztukovatění jater? Dá se říct, že je pro ně něco typické?
Jedná se o jednu z nejčastějších diagnóz, se kterou přicházejí lidé, kteří se jinak cítí zcela zdraví. Typicky k došetření v jaterní poradně vede náhodný nález zvýšených hodnot tzv. jaterních testů v rámci prevence u praktického lékaře nebo při předoperačním vyšetření, který přetrvává delší dobu.
Existuje i početná skupina lidí, u nichž je při vyšetření břicha ultrazvukem z jiné příčiny popsán obraz ztukovatění jater.
Co obnáší vyšetření v hepatologické poradně?
Vyšetření obnáší komplexní zhodnocení zdravotního stavu pacienta doplněné kromě obvyklých krevních testů také o podrobné vyšetření jaterních funkcí, screening nejčastějších vrozených jaterních metabolických vad, autoimunit a infekcí.
Základními vyšetřeními jsou v tomto smyslu zobrazení ultrazvukem a elastometrické vyšetření. Ta nám dají představu o struktuře jater i okolních orgánů a také o míře tuhosti jater, která odpovídá stupni jaterního onemocnění. V indikovaných případech na podkladě těchto nálezů pak proběhnou v druhé době vysoce specializovaná podrobná a cílená vyšetření.
Kdo obecně by se měl mít před ztukovatěním jater na pozoru?
Jsou případy nemocných včetně dětí, u kterých nebyly přítomny žádné rizikové faktory. Pravidlem ale je, že riziko rozvoje tohoto stavu souvisí hlavně s tzv. civilizačními nemocemi, jako jsou obezita, diabetes mellitus 2. typu a metabolický syndrom.
Riziko rozvoje zvyšují také další faktory, jako snížená funkce štítné žlázy, stavy spojené s inzulinovou rezistencí, vysoká hodnota cholesterolu, věk nad 50 let a kouření. Alkohol neuvádím proto, že diagnóza nealkoholového ztukovatění jater je z definice oddělena od alkoholového onemocnění jater.
Jednou z vašich pacientek je i Hanka z našeho pacientského příběhu (článek jsme publikovali zde). Sama říká, že hlavní „léčbou“ nealkoholového ztukovatění u ní bylo razantní snížení hmotnosti. Opravdu stačí „jen“ zhubnout?
U pacientů, kde je hlavním mechanismem nadváha a „neuspořádaný“ způsob života, bývá dostatečná redukce hmotnosti spojená téměř vždy s uzdravením. Zhubnout ale znamená změnit vlastní vůlí svůj život, což je asi nejtěžší věc, kterou mohu jako lékař po pacientovi chtít. Problém je, zejména když nelze najít fungující kompromis mezi životním zasazením pacienta, daným vnějšími nároky na jeho život včetně užívaných léků, a tím, čemu se populárně říká „žít zdravě“. Nárazová opatření, u kterých je již ze začátku jasné, že nejsou udržitelná, obecně nemohou mít efekt a spíše vedou k demotivaci a postupné rezignaci pacienta.
Obecně je vhodné zaměřit se na dobré stravovací návyky, dostatečný pitný, spánkový a pohybový režim.
Hanka z naše příběhu se k diagnóze nealkoholového ztukovatění jater dostala víceméně náhodou – díky předoperačnímu vyšetření, jež absolvovala před drobným chirurgickým zákrokem. Je obvyklé, že k odhalení tohoto onemocnění dojde díky jiným vyšetřením či zákrokům?
Je to spíše pravidlem.
Do jaké míry je možné játra uzdravit? Kdy už hrozí riziko trvalého poškození?
Játra mají obrovskou regenerační kapacitu, která se s různou mírou úspěchu projevuje při různých typech jaterních nemocí. Pravidlem bývá, že pokud je možné odstranit vyvolávající mechanismus cílenou léčbou, režimovými opatřeními nebo jejich kombinací, lze uzdravení očekávat. Zrovna nealkoholové ztukovatění jater patří v tomto smyslu k velmi příznivým diagnózám.
Pozdě bývá v případě, když je porušená buněčná architektonika jater jako orgánu, ve stadiu jaterní cirhózy. Cesta k cirhóze vzniká v pozdějších stadiích onemocnění, když se k prostému zmnožení tuku v jaterní tkání přidává zánět.
Máte nějaká preventivní doporučení z pozice hepatologa, jak se onemocnění jater vyvarovat?
Velmi zjednodušeně se dá říct, že každá forma pravidelné pohybové aktivity i bez dosažení váhového úbytku je prevencí nealkoholového ztukovatění jater. Pokud má pacient nadváhu, považuje se za účinné snížení tělesné hmotnosti o 10 % a více formou vyvážené diety. Pamatovat na to, že jediným skutečně nutným nápojem je voda a v pitném režimu by měla absolutně převažovat nad jinými nápoji. Každá jaterní nemoc se zhoršuje pitím alkoholu a velmi vhodné je také přestat kouřit.