Stejně jako mnoho jiných lidí Hanka o nealkoholovém ztukovatění neboli steatóze jater (NAFLD) nikdy dříve neslyšela. Seznámení s tímto onemocněním přišlo jako blesk z čistého nebe. „Před dvěma lety jsem absolvovala drobný chirurgický zákrok a v rámci předoperačních krevních testů mi byla zjištěna vysoká hladina jaterních enzymů ALT a AST. AST jsem měla na sedminásobku normálních hodnot,“ popisuje Hanka okolnosti, za nichž se o poškození jaterních buněk dozvěděla.
Nic nenasvědčovalo tomu, že je játrům ouvej
Oč v případě steatózy jater jde? Jednoduše řečeno – na játrech se hromadí tuk, který kvůli jeho nadměrnému příjmu nedokáže organismus zpracovat. Kde se to nadměrné množství tuku bere? Onemocnění jater jsme zvyklí spojovat si jednoznačně s nadměrnou konzumací alkoholu. Při umírněném pití či úplné abstinenci nás proto vůbec nenapadne, že by si naše játra nežila jako v bavlnce. Absenci jakéhokoliv podezření na onemocnění ostatně potvrzuje i Hanka z našeho příběhu: „Neměla jsem žádné potíže. Naprosto nic nenasvědčovalo, že by bylo něco v nepořádku. Každé dva roky chodím k praktickému lékaři na preventivní prohlídku a ani při té poslední, zhruba rok před tímto zákrokem, nebyly moje jaterní testy zvýšené.“
Kámen úrazu je v tom, že projevy ztukovatění jater nejsou bolestivé. Tedy nepřicházejí včasné varovné signály, že naše čistička organismu se dusí tukem, a ztrácí tak postupně svoji jedinečnou schopnost regenerace. Příznaky steatózy se přitom neliší od běžných trávicích obtíží, jako je pocit těžkosti a plnosti břicha, tlak pod pravým žebrem, časté nadýmání a únava.
Jak se nealkoholové ztukovatění jater léčí? Především pevnou vůlí
Hanka s doporučením od svého praktického lékaře v ruce zamířila na hepatologii, kde se nemocemi jater zabývají. Zdejší lékař jí při první návštěvě vysvětlil, že hlavní příčinou NAFLD, jednoho z nejčastějších onemocnění jater, je obezita. Svůj podíl na náhlém silném zvýšení jaterních testů u ní pak mohlo mít i prodělané onemocnění covid-19.
Jako jediný možný způsob léčby hepatolog Hance doporučil snížení BMI (body mass indexu) do pásma normální váhy. V té době měla BMI přes 34, což byla horní hranice obezity prvního stupně. Jak si s touto informací poradila? Hubnutí přece jen není úplně snadná disciplína… „Žádnou speciální jaterní dietu mi lékař nedoporučil. Z minulosti mám už zkušenosti s hubnutím pod odborným dohledem, a tudíž jsem poměrně přesně věděla, kde dělám chyby a jakým způsobem si musím upravit jídelníček,“ vysvětluje Hanka.
Při jednorázové konzultaci u výživové poradkyně si pak nechala zkontrolovat, zda má správně nastavené denní množství základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů). Následně si už jen důsledně hlídala, aby měla správný kalorický deficit – energetický příjem nižší než energetický výdej. „Ona je ta hubnoucí matematika v tomto směru vlastně hrozně jednoduchá,“ usmívá se a pokračuje: „Abych játrům ulevila, vynechávám alkohol, který je navíc velmi kalorický, ale jinak jsem se vlastně nemusela vzdát ničeho kromě přejídání. Naopak jsem do jídelníčku nově přidala rybí maso, které je při dietě nutričně výhodné. Do té doby jsem byla vegetariánka a maso jsem nekonzumovala vůbec.“
Neodmyslitelným parťákem v hubnutí a léčbě ztukovatělých jater jsou Hance od začátku až dosud kalorické tabulky, jež jsou dostupné online zdarma. Díky nim si snadno hlídá denní kalorický příjem i vyvážené složení jídelníčku, navíc je má stále u sebe – formou aplikace v mobilu, a tak do nich může vždy vše hned zanést. „Bez nich si to skoro neumím představit, jsou pro tyto účely opravdu výborným pomocníkem. Zapisuji si do nich vše, co jím. Jediným drobným nepohodlím je, že si musím potraviny vážit. Ale časem se to člověk zkušeností naučí docela přesně odhadovat, takže není problém, ani když obědvám v restauraci, kam váhu pochopitelně nenosím,“ dodává.
Sbohem a šáteček, obezito
Hanka potvrzuje, co se o řešení běžného nealkoholového ztukovatění jater obecně ví, totiž že hlavním řešením je úprava životního stylu. V jejím případě přinesla výraznou redukci hmotnosti – Hanka za poslední dva roky zhubla 37 kg, a BMI tedy dnes má v bezpečném pásmu normy. Za úctyhodným úspěchem v jejím případě stojí úprava jídelníčku a důsledné dodržování stanoveného přísunu denního množství základních živin.
Součástí zdravého životního stylu by měl být i pravidelný aktivní pohyb, k tomu Hanka říká: „Snažím se víc chodit pěšky, ale jinak jsem se zatím k ničemu nedokopala. V tom mám tedy ještě rezervy…“
Na kontrolu na hepatologii nyní chodí jednou ročně, součástí lékařského vyšetření je kromě krevního odběru také ultrazvukové vyšetření jater a sonoelastografie jater. „Vše mám aktuálně v normě, jaterní testy jsou v pořádku a ztukovatění jater je pryč. Zlepšily se mi i další hodnoty, například cholesterol nebo krevní tlak. Celkově se teď cítím skvěle,“ uzavírá Hanka své vyprávění.
Zdroje:
Rozhovor s Hanou Hoffmannovou, prosinec 2022
https://www.benu.cz/nealkoholove-ztucneni-jater-hrozi-i-vam