Játra jako životně nezbytný orgán
Játra zastávají v detoxikaci organismu nezastupitelnou úlohu, odvádějí škodlivé a odpadní látky z krevního oběhu. Hrají roli také v metabolismu tuků, cukrů a bílkovin, účastní se látkové přeměny a pro potřeby organismu uchovávají zásobní energii ve formě glykogenu a tuků. Jsou místem, kde se také ukládají vitaminy a minerály včetně železa. Představují tedy životně nezbytný orgán, jehož poškození může vést k závažným onemocněním.
Funkce jater mohou být ovlivněny nejen nadměrnou konzumací alkoholu způsobující ztukovatění jater, ale také tzv. metabolickým syndromem, kombinací cukrovky 2. typu, necitlivosti tkání na hormon inzulin, vysokého krevního tlaku a obezity. Ten vede k nealkoholové jaterní chorobě (nonalcoholic fatty liver disease, NAFLD). Ohroženi jsou jí zejména lidé s nadváhou, opakovaným a přetrvávajícím zvýšením krevního tlaku (arteriální hypertenzí), poruchou metabolismu krevních tuků (hyperlipoproteinemií) a cukrovkou 2. typu. Její výskyt vzrůstá mezi dospělými, ale i dětmi. Prosté ztukovatění jater může být diagnostikováno také u štíhlých lidí, kteří cukrovkou netrpí a nekonzumují alkohol, ale je u nich rozvinuto jiné chronické onemocnění, které může postup ztukovatění podpořit.
Ztukovatěním to začíná…
Nealkoholové ztukovatění jater označuje komplex na sebe navazujících poškození jater. Prvotní poruchou je prosté jaterní ztukovatění (steatóza), kdy dochází v důsledku hromadění tuku v jaterních buňkách (hepatocytech) k poškození více než 5 % těchto buněk. Pokud je poškozeno do 33 % buněk, jedná se o lehké ztukovatění, u středně těžkého se jejich poškození pohybuje mezi 33 a 66 % a u těžkého je jím zasaženo více než 66 % hepatocytů. Jedná se o první stupeň NAFLD, který často velmi dlouho přetrvává.
… cirhózou, fibrózou a nádorem končí
V některých případech však dochází k postupu onemocnění do dalšího stadia – tzv. nealkoholové steatohepatitidy (nonalcoholic steatohepatitis, NASH), zánětlivému postižení jater, které může u 20 % případů vést k tzv. fibróze, cirhóze a nádoru jaterních buněk (hepatocelulárnímu karcinomu). K diagnóze ztukovatění je využito ultrazvukové vyšetření, pro diagnózu NASH je nutná jaterní biopsie, kdy je ve vzorku jaterní tkáně hodnocen stupeň ztukovatění, aktivita zánětu a fibrózy.
Chronické poranění jater, zejména v kombinaci se zánětem u steatohepatitidy, je častým spouštěčem tzv. fibrózy, kdy v důsledku dlouhodobého poškozování jater dochází k nadměrnému hojení a jizvení jaterní tkáně v reakci jater na poškození. Hromadění narušené jaterní tkáně může vyústit v cirhózu, přestavbu struktury jater, zánik jaterních buněk nahrazovaných vazivovou tkání a následné odumření jater.
Léčba působí jen u časných stadií poškození jater
U prostého ztukovatění jater je léčba cílena na jednotlivé patologie metabolického syndromu, protože nemocní nejsou ohroženi jaterním selháním, ale spíše srdečně-cévními komplikacemi onemocnění. Důležité je však identifikovat a léčit nemocné s NASH.
Léčba NAFLD je založena na léčbě přítomných rizikových faktorů – tedy správné léčbě cukrovky, metabolismu krevních tuků, vysokého krevního tlaku a obezity. Klíčová je zejména změna životního stylu vedoucí k omezení hmotnosti. Jak ukazují studie, snížení hmotnosti alespoň o 10 % v průběhu 6–12 měsíců vede u jedinců s NASH ke zlepšení citlivosti tkání na inzulin i nálezu v játrech. S tím souvisí také snížení celkového energetického příjmu ze stravy a zařazení pravidelného aerobního cvičení po dobu 30–45 min.
Pro léčbu jsou využívány také léky zvyšující citlivost k inzulinu a celkově užívané u cukrovky, antioxidanty a tzv. hepatoprotektiva, mezi něž patří i esenciální fosfolipidy. Jelikož zatím není dostupná účinná léčba NASH, je naprosto klíčová prevence rozvoje metabolického syndromu a tím i NASH. Zdravý životní styl, omezený kalorický příjem, pravidelný pohyb, ale také omezená konzumace kávy jsou důležitými preventivními přístupy, které mohou zamezit postupu onemocnění, nebo ho alespoň zpomalit.
(par)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6334080/
https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/artkey/vnl-201003-0001_non-alcoholic-steatosis-and-steatohepatitis-editorial.php
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2015/05/03.pdf