Je obezita spojená s problémy v růstu?
Obezita je v poslední době stále diskutovanější téma. Stoupá počet lidí, kteří umírají v důsledku svého přejídání. Nejčastější příčinou smrti je v takovém případě infarkt nebo „mozková mrtvice“ neboli cévní mozková příhoda.
Obezita je v poslední době stále diskutovanější téma. Stoupá počet lidí, kteří umírají v důsledku svého přejídání. Nejčastější příčinou smrti je v takovém případě infarkt nebo „mozková mrtvice“ neboli cévní mozková příhoda. Stoupá také počet dětí, které trpí nadváhou. A předpokládá se, že naše populace bude bohužel i nadále tloustnout.
Obezita a příznaky, které se k ní často přidružují (vysoký krevní tlak, vysoká koncentrace tuků v krvi, ateroskleróza a cukrovka), vedou ke vzniku kardiovaskulárních (srdečně-cévních) onemocnění. Ví se, že také nedostatek růstového hormonu zvyšuje počet úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.
I u lidí s nízkou koncentrací růstového hormonu se totiž často vyskytuje obezita, vysoká koncentrace tuků a cukru v krvi a vysoký tlak. Náhradní terapie růstovým hormonem přitom ještě zvyšuje u pacientů riziko možné cévní mozkové příhody či infarktu myokardu.
Je tedy logické, že si vědci položili otázku: Je zvýšené riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění způsobené jen tím, že jsou lidé s nedostatkem růstového hormonu častěji obézní? Nebo se na vysokém výskytu srdečně-cévních chorob a jejich komplikací přímo podílí nedostatek růstového hormonu jako takový? Nové studie překvapivě ukázaly, že v této oblasti existují výrazné rozdíly mezi muži a ženami.
U žen totiž podle posledních studií existuje závislost mezi nízkou koncentrací růstového hormonu a obezitou. Také se u nich často vyskytuje snížená koncentrace růstového hormonu spolu s vysokou glykemií (vysokou koncentrací cukru v krvi). To znamená, že ženy s nízkou koncentrací růstového hormonu mají častěji cukrovku.
Naproti tomu u mužů nedostatek tohoto hormonu s obezitou ani koncentrací cukru v krvi vůbec nesouvisí. Výsledky nových studií tedy ukazují, že muži mají větší šanci ovlivnit svůj osud. Jejich riziko vzniku infarktu či mozkové mrtvice se dá lépe ovlivnit životosprávou.
Zdroj: Maison P, et al. Evidence for distinct effects of GH and IGF-I in the metabolic syndrome. Diabet-Med 2007.