Je opalování zdraví prospěšné, nebo škodlivé?
Sluneční záření je natolik součástí našeho života, že se bez něj nedá žít. Máme mu ale pravidelně vystavovat svou pokožku? A pokud ano, proč a jak? Vystavovat pokožku slunečnímu záření je nejen příjemné, ale i nutné – jen tak si jsme schopni vytvořit zásoby vitaminu D, které pak spotřebováváme celý rok. Je ale třeba rozlišovat mezi zdravým a nezdravým vystavováním kůže slunci.
Pokožka musí být trénovaná
Nejhorší, co můžete své pokožce udělat, je ji celý rok schovávat v budovách a pod oblečením, pak ji vyvézt do tropických krajin a v krátké době se snažit všechno dohnat. Rychlé opálení za takových podmínek je pro pokožku škodlivé a hrozí vám vznik popálenin. Správně by pokožka měla být vystavována slunci postupně, v kratších intervalech, jen tak se přirozeně opálí, stimulují se její obranné mechanismy a zvyšuje její odolnost vůči slunci.
Slunce, nebo solárium?
Podle aktuálních údajů je možnost opálení umělým nebo přírodním světlem rovnocenná. Záleží jen na vás, kde se lépe cítíte – každé má jistě svoje. Na slunci můžete vnímat všechny složky zážitku – teplo, viditelné světlo, UV záření a dobrou náladu. V soláriu zase můžete osvit velice snadno regulovat (předem stanovíte čas, po kterém solárium zhasne, a i když usnete, nespálíte se), máte zde soukromí, a pokud zrovna není hezké počasí, může to být i jediná možnost, jak se opalovat. Podmínkou opalování v soláriu je ale překročení věkové hranice 18 let.
Pro jaké typy pleti se hodí opalování?
Každá pokožka reaguje na slunce jinak. Záleží především na vašem fototypu. Na našem území má většina obyvatel fototyp 1–4, přičemž lidé s fototypem 1 (nikdy se neopálí, snadno se spálí, je velmi světlý) by měli být velmi opatrní, do solária nechodit vůbec a při pobytu na slunci používat kvalitní ochrannou kosmetiku. Naopak lidé s fototypem 4 by se neměli spálit skoro nikdy a měli by se velice snadno a hluboce opálit, ale není dobré na to hřešit a pokožku slunci nadměrně vystavovat. Spolu s podceňováním péče o pleť se jedná o škodlivé jednání u lidí se všemi fototypy, vede totiž k vysušování a poškozování pleti.
A co děti?
I pro děti je pobyt na slunci důležitý. Jejich pokožka ale bývá světlejší, citlivější na spálení, a navíc se děti snadno přehřívají. V době nejprudšího slunečního záření je tedy lepší nabídnout jim aktivity ve stínu. Na hřiště, pláž nebo procházku je můžete vzít třeba v odpoledních nebo podvečerních hodinách, kdy letní slunce není tak silné, jejich pokožka se může bez většího rizika opálit a ani přehřátí už jim tolik nehrozí. Také děti by si měly vybudovat zdravý vztah ke slunci a naučit se, jak vypadá zdravé opalování.
(pez)
Zdroj:
https://www.cazo.cz