Nežádoucí účinky při atopické dermatitidě
Častou komplikací atopické dermatitidy bývá virové onemocnění lidově nazývané „moluska“. Nejúčinnější metodou léčby (u dětí asi nejméně oblíbenou) je přímé odstranění těchto bradavicím podobných útvarů z kůže, takzvaná abraze kyretou. Nepříjemnost tohoto zákroku je možné zmírnit aplikací lokálního anestetika. Při využití znecitlivujícího krému Emla u pacientů s atopickou dermatitidou se jako dostatečná doba aplikace uvádí 15−30 minut. Pokyny doporučené pro aplikaci krému by měly být pečlivě dodržovány, protože v opačném případě hrozí zvýšené riziko lokálních nežádoucích reakcí (zarudnutí, vznik petechií a podobně). Zároveň je třeba mít na paměti, že krém Emla by neměl být aplikován na sliznice pohlavních orgánů dětí (u dospělé populace to možné je).
Na co si dát pozor?
Ačkoli aplikace krému v mnoha lidech vyvolává mylnou představu absolutní bezpečnosti, je i v tomto případě nutné, aby rodiče (či zdravotnický personál) během aplikace a účinku krému měli zvláště malé děti pod stálým dohledem. Prvním důvodem je možnost vzniku sice výjimečných, nicméně jako u všech léků možných nežádoucích reakcí. V ojedinělých případech mohou lokální anestetika vyvolat u vnímavé osoby vážnou alergickou odpověď. Druhým důvodem je nutnost zabránit dítěti, aby si krém omylem zaneslo například do oka, uší nebo do úst. Tomuto nebezpečí lze částečně předejít překrytím místa aplikace krému.
Ve všech případech (tedy nejen u pacientů s atopickou dermatitidou) je stále nutné mít na paměti, že se krém Emla nesmí aplikovat na porušenou kůži (odřenou, pořezanou a podobně) ani do oblastí, kde je kůže postižena vyrážkou. Až na některé jasně definované výjimky nesmí být krém Emla nanášen do otevřených ran. Skutečnost, že krém nesmí být použit u osob alergických na léčivé látky (lidokain nebo prilokain) nebo na další složky přípravku, není ani nutné připomínat. Opatrně by se však mělo postupovat i v případě akutního onemocnění nebo při jiném oslabení organismu. Pozornost věnujte i lékům, které ošetřovaná osoba aktuálně užívá. Současné podání například s některými léky na poruchy srdečního rytmu, antimalariky, lokálními anestetiky či antibiotiky vede ke zvýšenému riziku výskytu nežádoucích reakcí. V těchto případech je vždy na zvážení lékaře, zda získaný přínos předčí rizika.
Aplikace znecitlivujícího krému u nejmenších
Mějte také na paměti, že nejmenší pacienti (děti do šesti měsíců) jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku methemoglobinemie (situace, v jejímž důsledku dochází k nedostatečnému zásobování tkání kyslíkem). Ta může vyústit i v život ohrožující stav, a tudíž je nutné aplikaci znecitlivujícího krému Emla ihned přerušit a přikročit k příslušným lékařským opatřením.
Závěrem ještě dodejme, že přes veškerou snahu ulevit nejmenším dětem od bolesti některé studie ukazují, že tišicí účinek krému Emla je u dětí mladších než 7 let vnímán méně než u starší populace. V tom případě nezbývá než zároveň s krémem použít i prostředek nejúčinnější − maminčinu náruč.
(eub)
Zdroje:
https://www.openanesthesia.org/emla_contraindications/
https://www.bioderma-cz.com/atopicky-ekzem-dermatitida
www.sukl.cz/download/pil/PI17563.pdf
http://astrazeneca.cz/analgesie/EMLACreamPIL.pdf
https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/emla-cream-article-30-referral-annex-iii_en.pdf
https://www.rxlist.com/emla-drug.htm#clinpharm