Abychom snížili riziko vzniku zhoubného onemocnění, měli bychom dbát na zdravý životní styl. Pokud se i přesto zhoubný nádor objeví, je pro další vývoj a léčbu tohoto onemocnění zásadní jedna věc – jeho včasný záchyt. Proto je nutné docházet na pravidelné preventivní prohlídky a nevyhýbat se ani screeningovým programům, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a zaměřují se na v populaci častá nádorová onemocnění. V České republice se momentálně provádí screening rakoviny tlustého střeva, prsu a děložního čípku.
Významným plusem screeningových programů tedy je, že dokážou odhalit časné stadium zhoubného nádoru, které vám zatím nemusí činit žádné potíže. Díky tomu vzniká možnost zahájit léčbu již v počátečním stadiu rakoviny a mít daleko větší šanci na úplné vyléčení.
Základní onkologická prohlídka u vašeho lékaře
Preventivních prohlídek se každý účastní již od dětství v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost a od 18 let se preventivní prohlídky konají u praktického lékaře pro dospělé, a to jednou za dva roky. Jejich součástí je i onkologická prohlídka s vyšetřením kůže, konečníku, prsů či varlat a případné odeslání ke specializovaným lékařům. Mezi další preventivní prohlídky, které byste měli absolvovat, patří i každoroční vyšetření u zubního lékaře. Ten totiž může odhalit nádory v dutině ústní a přilehlém okolí.
Screening rakoviny tlustého střeva absolvujte od 50 let
V České republice je velmi zákeřným a častým zhoubným onemocněním kolorektální karcinom – tedy zhoubný nádor tlustého střeva. V rámci preventivního vyšetření by si každý občan nad 50 let měl jednou za rok provést takzvaný test okultního krvácení do stolice. Tento test dokáže odhalit skryté krvácení, které nejenže je jedním z příznaků kolorektálního karcinomu, ale objevuje se i při jiných onemocněních tlustého střeva. Je k dispozici u praktického lékaře či gynekologa, který vám vysvětlí správný postup, test si provedete doma a lékař ho poté vyhodnotí.
Jinou možností, jak lze vyšetřit tlusté střevo a nahradit tak nutnost tohoto testu, je primární screeningová kolonoskopie. Při tomto vyšetření zavádí lékař na specializovaném pracovišti endoskop (tenkou ohebnou hadičku s optickým systémem) přes konečník do tlustého střeva, díky které může tento orgán vyšetřit, a dokonce ho v určitých případech ošetřit či odebrat vzorky. Pokud nemáte žádné obtíže, stačí primární screeningovou kolonoskopii provádět jednou za deset let.
Jaký onkologický screening by neměly vynechávat ženy?
Ženy jsou ohroženy dalšími onkologickými onemocněními, mezi která patří rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Zhoubný nádor prsu je vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Mimo výše zmíněná vyšetření jsou pro ženy nezbytné tyto preventivní prohlídky a screeningové programy:
- Od 15 let každoroční preventivní prohlídka u gynekologa. Při té může lékař včas odhalit nádory ženských pohlavních orgánů a provést screening rakoviny děložního čípku. V rámci prevence by měl gynekolog vyšetřit pohmatem i prsy.
- Od 45 let do konce života vyšetření mléčné žlázy pomocí mamografu, které se provádí ve screeningovém centru každé dva roky. Toto vyšetření je preventivní pro ženy bez potíží a může odhalit případné rakovinné bujení v časném stadiu, kdy je nádor v prsu ještě nehmatný. Při nalezení takto malého nádoru je vyšší šance na úplné uzdravení.
Nepodceňujte samovyšetření, může vám zachránit život
Každá žena by si měla jednou měsíčně vyšetřit prsy sama, aby mohla odhalit případné změny, které by měly být následně odborně vyšetřeny. Nejlepší čas na samovyšetření je 5.–10. den po začátku menstruace. Zde přinášíme tipy, jak na to:
- Nejprve si prohlédněte prsy v zrcadle a všímejte si změn v jejich velikosti i tvaru. Zaměřte pozornost na celé prsy i na bradavky.
- Pokračujte pohmatem a všímejte si, zda se v prsu neobjevila nerovnost či bulka. Pohmat provádějte třemi prsty opačnou rukou a začněte nejprve po povrchu prsu. Poté prohmatejte prs více do hloubky.
- Při vyšetření nevynechejte žádné místo – prohmatejte celé prsy, podpaží a oblast až ke klíční kosti.
Samovyšetření se netýká pouze žen – muži by si podobným způsobem měli pravidelně vyšetřovat varlata. Podrobnější návody naleznete zde. Pro obě pohlaví také platí, že si každý může provádět samovyšetření kůže a pravidelně tak kontrolovat kožní znaménka.
Více informací o tomto tématu se dozvíte na www.lecba-rakoviny.cz
(nit)
Zdroje:
https://www.linkos.cz/onkologicka-prevence/program-preventivnich-prohlidek/
https://www.mamo.cz/cs/verejnost/mamograficke-vysetreni/
https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni
https://www.mamo.cz/cs/verejnost/mamograf-vs-ultrazvuk/