Onkologická léčba (chemoterapie, ozařování atd.) dočasně snižuje imunitu. To znamená, že pacientům hrozí vyšší riziko infekce. Mezi významné přenašeče nákaz patří zvířata. Samozřejmě existují rozdíly. Pes, kterého chováte doma a který je pravidelně kontrolován a očkován veterinářem, vás zdaleka neohrozí tolik jako toulavá kočka. Od té lze navíc chytit i nebezpečnou toxoplazmózu.
Pokud podstupujete onkologickou terapii a máte doma nějakého zástupce říše zvířat, držte se následujících pravidel.
- Dávejte pozor na kousnutí a škrábance. Když už k nějaké nehodě dojde, ránu pořádně vyčistěte – hrozí riziko infekce.
- Objeví-li se u zvířete rýma, kašel, úbytek na váze, zvracení nebo průjem, navštivte hned veterináře. Infekce by se mohla přenést i na vás.
- Při manipulaci s výkaly vždy používejte gumové rukavice. Po odstranění trusu znečištěný prostor důkladně umyjte dezinfekčním prostředkem.
- Nenechte mazlíčka, aby vám olizoval otevřené rány (například v blízkosti úst).
- Po každém hlazení si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem.
Nebezpečná salmonela
Mezi velmi časté přenašeče salmonel (druh bakterie), které lidem se slabou imunitou mohou způsobit i smrt, patří hadi, želvy, ještěrky a leguáni. Z doma chovaných zvířat pak nejčastěji přenášejí salmonelu:
- křečci,
- pískomilové,
- myši,
- morčata,
- fretky.
Rozhodně nespoléhejte na to, že zvířata vypadají zdravě. Když už se rozhodnete si je ponechat, zamezte jim alespoň ve stycích s jejich volně žijícími kamarády. Pokud bydlíte na venkově a chováte hospodářská zvířata, pak se držte dále nejen od kachňat a kuřat, ale i od dospělých kachen a slepic. Přenášejí celou řadu bakteriálních infekcí, hlavně průjmových. Přitom u pacienta s rakovinou může jakékoli další onemocnění ještě více zhoršit jeho stav a ohrozit úspěšnost léčby.
(hah)
Zdroj:
http://www.cancer.org/physicalsideeffects/can i keep my pet during chemotherapy