Používání sprejů v domácnosti s alergikem
Základem v boji s alergiemi je odstranění alergenů a dráždivých
prostředků z prostředí, ve kterém se alergik pohybuje.
I časté uklízení má smysl
Rizikové jsou zejména tzv. celoroční alergie, tedy alergie na domácí prach, respektive v něm obsažené plísně a roztoče. Jejich eliminace je tak nanejvýš žádoucí. Kromě omezení množství tkanin v interiéru a dostatečného větrání je nutný častý úklid. Dezinfekce je nutná zejména na velkých plochách, jako jsou podlahy, ale také v koupelně, na toaletě, očistit by se měla i pracovní deska v kuchyni atd.
Pozor na aerosoly
Určitá úskalí skýtá použití různých druhů čisticích prostředků. Ty totiž svými výpary mohou alergika či astmatika dráždit. Ani kontakt s kůží není vhodný. Zcela nevhodné je při úklidu používání různých čisticích a lešticích přípravků ve spreji. Tyto aerosoly se totiž mohou podílet na rozvoji alergií. To samé platí pro použití různých sprejových osvěžovačů vzduchu. Pokud už spreje na úklid musíte používat, daleko vhodnější jsou ty s mechanickým rozprašovačem. Navíc není dobré uklízet čímkoli, je důležité zvolit speciální úklidové přípravky určené pro alergiky. Ty účinně neutralizují a odstraňují alergeny z matrací, čalouněného nábytku, lůžkovin, textilu, vzduchu i ze srsti zvířat.
Rada na závěr
Pokud vaše dítě trpí alergií, nemělo by být v době úklidu přítomno v bytě. Jestliže jste alergikem vy sami, využijte úklidových služeb zaměřených na úklid domácností alergiků. Nepřijdete tak do kontaktu s případnými alergeny či dráždivými úklidovými přípravky. Tyto firmy používají většinou kvalitní vysavače, které váš byt dokážou zbavit nežádoucích roztočů.
(jan)