Kanabidiol jako lepší alternativa konopí
Konopí bylo k léčbě nespecifických střevních zánětů a dalších střevních problémů používáno s dobrými výsledky již v minulosti. Jeho širšímu užívání pro tyto účely ale stojí v cestě psychotropní vlastnosti jedné z jeho složek, THC. Řešením tohoto problému by ale mohlo být samostatné užití kanabidiolu. Jedná se o jinou ze složek konopí, která byla izolována z marihuany již mezi 30. a 40. lety minulého století. Jeho struktura ale byla plně objasněna až v 60. letech. Ukázalo se, že tato látka psychotropní účinky nemá a vykazuje bohaté protizánětlivé, antioxidační, zklidňující účinky a účinky proti zvracení za cenu minima nežádoucích efektů. Mechanismus účinku kanabidiolu je ale stále předmětem intenzivního výzkumu.
Tlumí zánět a podporuje hojení
V posledních letech přibývá vědeckých prací, které potvrzují pozitivní efekt kanabidiolu na nemoci střev. Další práce se pokoušejí odhalit mechanismus, jakým kanabidiol průběh těchto nemocí ovlivňuje. Kanabidiol chrání střevní sliznici prostřednictvím svých bohatých antioxidačních a imunomodulačních vlastností. Tlumí aktivitu zánětu a podporuje hojení sliznice. A právě všechny tyto vlastnosti z něj dělají perspektivní možnost v léčbě nespecifických střevních zánětů.
Jako prevence i doplněk léčby
Kanabidiol je možné využít jako prevenci v rámci celkové péče o zdraví nebo i jako doplněk základní léčby vašeho onemocnění. Trpíte-li některým z nespecifických střevních zánětů a rádi byste vyzkoušeli kanabidiol, poraďte se předtím se svým lékařem!
CBDEX. Dostupné z: www.cbdex.cz/project/gastrovit/
Esposito G., Filippis D. D., Cirillo C. a kol. Cannabidiol in inflammatory bowel diseases: a brief overview. Phytother Res. 2013 May; 27 (5): 633–6; doi: 10.1002/ptr.4781. Epub 2012 Jul 20. Review. Dostupné z: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.4781/pdf