Nepodložené a nepravdivé tvrzení
Strach z propuknutí autismu nebo poruch autistického spektra, který je zcela nepodložený, se objevil v roce 1998. Britský lékař Andrew Wakefield ve své vědecké studii zveřejněné ve známém lékařském časopise The Lancet uvedl, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může vyvolat autismus. Žádné další studie ovšem tuto souvislost nepotvrdily. O několik let později se ukázalo, že lékařův článek byl podvrh.
- Dětští pacienti, na které autor článku odkazoval, buď měli vývojové potíže ještě před očkováním, nebo autismem vůbec netrpěli.
- Studii provázela řada dalších nejasností, nepřesností a rozporuplných informací.
- Cílem autora článku byl mimo jiné finanční prospěch související s vlastním patentem na jinou vakcínu proti zmíněným nemocem.
- Přestože byl text v roce 2010 z časopisu stažen a jeho autor přišel o lékařskou licenci, obavy mezi rodiči přetrvávají dodnes.
Jak zjistit pravdu
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí je jednou z mnoha institucí, které potvrzují, že spojitost mezi očkováním a zvýšeným rizikem autismu neexistuje. Příkladem může být jedna z nedávných studií, do které bylo zapojeno více než 1000 dětí. Neprokázala, že by u dětí s poruchami autistického spektra byla v porovnání s jedinci bez těchto poruch pozorována nějaká vazba na celkový počet antigenů získaných z očkování během prvních dvou let věku. Souvislost mezi očkováním a případy autismu nebyla potvrzena ani stovkami dalších výzkumů, které následovaly po původní, falešné studii britského lékaře.
Nepříjemné následky
Lživý text, který v Británii způsobil mezi rodiči paniku, vedl k výraznému snížení proočkovanosti. To se promítlo do nárůstu počtu případů spalniček a celkově přispělo k negativnímu náhledu na očkování. Odmítavý postoj k vakcínám se navíc rozšířil do dalších zemí světa a nepodložená studie dodnes hraje negativní roli v přístupu rodičů k očkování obecně. Lékaři ovšem znovu a znovu dokazují, že obavy z autismu nejsou namístě a že očkování je jedním z nejúčinnějších opatření, která chrání naše zdraví.
(pak)
Zdroje:
http://www.medscape.com/viewarticle/781670#vp_2
http://edition.cnn.com/2011/HEALTH/01/05/autism.vaccines/index.html