Co všechno si můžete představit pod atopií?
Když se řekne atopie, většina z nás si představí atopický ekzém. Atopie ale bohužel způsobuje mnohem více než jen ekzém. Jedná se o dispozici, která může za určitých okolností spustit různé formy alergie, které pak mohou vyústit do vzniku průduškového astmatu a dráždění nosní sliznice může vést k rozvoji nosních polypů.
Polypy se na nosní sliznici vytvoří tehdy, když je chronicky drážděná, a to zánětem nebo alergií. Mohou být bezpříznakové, ale mohou také způsobovat výtok z nosu, ucpání nosní dutiny, zánět dutin, poruchu, či dokonce ztrátu čichu, bolest nebo tlak v obličeji. Dokud jsou malé, mohou se správnou léčbou zmenšit, ale když se příliš zvětší a začnou ohrožovat zdraví, musejí ven. Cílem je, aby operační řešení nebylo nutné, je tedy potřeba začít je léčit včas.
Průduškové (bronchiální) astma se projevuje tak, že dolní dýchací cesty reagují na kontakt s alergenem stažením a tímto způsobem vzniká výdechová dušnost nebo kašel. Stažení může být velmi slabé, takže například na zaprášené půdě párkrát zakašlete, ale může se také vymknout kontrole a svého nositele pořádně potrápit. Vzhledem k četným možnostem léčby k tomu však vůbec nemusí dojít.
Pryč s atopií? Snadno se to řekne, hůře dělá
Jak se zbavit atopie? Neměli byste pro nás lehčí otázku? Atopie je totiž dědičně podmíněná, takže úplně se jí zbavit nemůžete. Můžete však podniknout mnoho pro to, abyste s ní žili bez větších obtíží, případně o ní ani nevěděli.
Prvním krokem je poznat příčinu, která vaše obtíže působí. Ne každé astma je alergické, také polypy mohou být způsobeny řadou jiných příčin. Důležité je tedy navštívit alergologa. Pokud se jedná o alergii, dozvíte se, které alergeny jsou pro vás problematické, a můžete s tím pracovat.
Jakmile poznáte své alergeny, je vhodné co nejvíce omezit kontakt s nimi. Tento krok není vždy snadný, zvláště pokud jste třeba alergičtí na zvířata a nedovedete si představit, že byste žili bez nich. Ale i způsob úklidu může snížit nálož alergenů, se kterými se doma setkáváte. A pomoci může i důslednější odstraňování všech ostatních alergenů, které u vás způsobují dráždění.
Často se zmiňují i další režimová opatření, jako je odvykání kouření, zdravý životní styl a podobně. I tyto kroky mohou mít významný vliv na vaše zdraví.
Nesmíme zapomínat ani na léčbu a v tomto případě je potřeba rozlišovat mezi prevencí obtíží, jejich dlouhodobým důsledným řešením a léčbou komplikací plynoucích z jejich neřešení. Asi není třeba zdůrazňovat, která z těchto variant je nejsnadnější a nejúčinnější – samozřejmě prevence. Nejhorší výsledky má vždy léčba zanedbaných potíží s komplikacemi.
Nos ani průdušky nepromažete
Kdo má atopický ekzém, moc dobře ví, že promazávání jeho ložisek je nejdůležitější. Ale co s nosními polypy a astmatem? Na krémy zapomeňte. Musíte se soustředit na to, co dýcháte.
Alergii dýchacích cest způsobují především vzdušné alergeny, mezi které patří pyl, prach, roztoči, srst, plísně nebo seno. Je proto dobré zvyknout si pečovat o vzduch v bytě častým luxováním vysavačem s hepa filtrem a utíráním prachu, zbavit se květináčů a dalších zdrojů prachu a plísní a také bojovat s roztoči. Takový roztoč je zákeřný, ale moc nevydrží. Praní na vyšší teplotu nebo přemrznutí ho celkem spolehlivě ničí, takže nemusíte dětem zakazovat ani plyšáčky. Stačí je nechat pravidelně „přespat“ v mrazáku a sem tam „proplavat“ v pračce.
Více informací naleznete v sekci Atopický nemusí být jen ekzém ZDE.
(pez)
Zdroje:
https://www.everydayhealth.com
https://allergyasthmanetwork.org