Atopický ekzém (atopická dermatitida) je chronické zánětlivé onemocnění. Mezi jeho hlavní projevy patří suchost, svědění a zánět (zčervenání, olupování, otok, strupy, mokvání) kůže, způsobující mimo jiné problémy se spánkem. Vývoj onemocnění probíhá od dětství až do dospělosti a nazývá se atopický pochod.
V důsledku porušení kožní bariéry totiž může dojít k rozvoji přecitlivělosti (senzibilizaci) na látky z vnějšího okolí (alergeny, např. pyly, roztoče, plísně nebo zvířecí srst), které kůží prostupují a u zdravého člověka žádné obtíže nezpůsobují. Imunitní systém atopika však na tyto látky reaguje neadekvátně a tvoří proti nim protilátky označované jako IgE. Později se proto může rozvinout alergie na potraviny, alergická rýma, nosní polypy nebo astma. Tento vývoj lze potlačit včasným zahájením vhodné léčby.
Až 80 % lidí s atopickým ekzémem potká i astma
Riziko rozvoje astmatu u lidí s atopickým ekzémem je tím větší, čím dříve se atopický ekzém v dětství objeví a také čím závažnější formou trpíte. V průběhu života se však rozvine až u 80 % z nich. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Projevuje se záchvaty dušnosti, sípáním, kašlem nebo svíráním na hrudi, a to zejména v noci a nad ránem. Tyto obtíže jsou způsobeny zúžením dýchacích cest, otokem sliznice a zvýšenou produkcí hlenu v důsledku reakce na látku, na kterou je jedinec přecitlivělý.
S atopií bývají často spojeny i tzv. nosní polypy. Jedná se o výchlipky sliznice vedlejších dutin nosních a nosu. Pokud jsou menší, nemusí mít pacient žádné obtíže. Při větších rozměrech však mohou způsobovat zhoršený pocit ucpaného nosu, rýmu, poruchy čichu či chrápání.
Jaké máte možnosti, když už se ostatní projevy atopie rozvinou?
Astma sdružené s atopickým ekzémem vyžaduje vždy individuální péči. Zatímco léčba atopického ekzému patří výhradně do rukou kožního lékaře (dermatologa), jeho léčba by měla probíhat v ordinaci alergologa nebo plicního lékaře (pneumologa). Pomocí kožních testů lze v jejich ordinaci stanovit příčinný alergen nebo zhodnotit plicní funkce dle výsledků spirometrického vyšetření.
Nosní polypy (polypóza) se léčí v první řadě léky proti alergii (antihistaminiky) a nosními spreji s kortikoidy, které působí protizánětlivě a zmírňují otok. K chirurgické léčbě se dnes přistupuje spíše výjimečně. Pokud nejsou tyto metody dostačující, lze i v případě nosní polypózy využít biologických přípravků.
K léčbě astmatu se užívají dvě skupiny léků – preventivní (astma kontrolující), které pacient užívá pravidelně bez ohledu na obtíže, a úlevové, jež užívá pouze při obtížích (astmatickém záchvatu). Základními preventivními léky jsou inhalační kortikosteroidy, které působí protizánětlivě v dýchacích cestách. Z úlevových léků je pak třeba zmínit zejména inhalační beta-2 mimetika, která do několika okamžiků roztáhnou průdušky.
Nejmodernější metodou v léčbě středně těžkého až těžkého alergického a eozinofilního astmatu jsou biologické přípravky. Tyto tzv. monoklonální protilátky se využívají v případě, že astma není uspokojivě zvládnutelné běžnými léky. Biologické přípravky k léčbě alergického astmatu jsou namířeny proti IgE protilátkám, čímž zabraňují spuštění alergické reakce. Komunikaci mezi buňkami imunitního systému zajišťují tzv. interleukiny (IL). Léčba eozinofilního astmatu je zacílena proti nim. Tato léčiva jsou u nás aplikována ve 13 specializovaných centrech. Dle typu astmatu a zvoleného léčiva se podávají dlouhodobě ve formě podkožních injekcí či nitrožilních infuzí.
Jedinou léčbou, která dlouhodobě řeší i příčinu onemocnění, je alergenová imunoterapie. Léčí totiž přecitlivělost, která onemocnění vyvolává. Její podstatou je opakované podávání alergenu, který pacientovy obtíže způsobuje, s cílem navodit toleranci organismu k němu. Alergen se aplikuje buď injekčně do podkoží, nebo se rozpouští v podobě tablety pod jazykem. Využívá se k léčbě lehkého a středně těžkého alergického astmatu.
(mafi)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/severe-asthma/asthma-and-eczema#the-role-of-allergies
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/allergies#1
https://www.annallergy.org/article/S1081-1206(19)30319-9/fulltext
Krčmová I. Alergenová imunoterapie v léčbě inhalačních alergií. Vox pediatrie 2020; 20 (1): 28–32.
http://www.ftn.cz/nosni-polypy-713/