Držte své astma na uzdě pomocí tří druhů opatření
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, spojené s jejich zánětem a zúžením. Projevuje se dušností a kašlem, hlavně nočním. K jeho zvládání je klíčové správné poučení pacienta o dodržování režimových opatření, dále léčba přidružených chorob, které astma zhoršují, a samozřejmě samotného astmatu.
Režimová opatření
Při astmatu je nezbytné se vyhnout hlavně příčinným alergenům (pokud jsem alergický na kočku, nebudu chovat kočky doma a nepůjdu tam, kde se mohou kočky vyskytovat). U některých pacientů existují i jiné spouštěče astmatických potíží, např. stres, velká námaha, cigaretový kouř a podobně. I tyto spouštěče je třeba zásadně omezit. Vytvořte si zdravé domácí prostředí, čisté, nikoli dezinfikované, bez lapačů prachu (koberců, čalounění, závěsů, …), bez cigaret atd.
Léčba přidružených chorob
Některé nemoci zhoršují průběh astmatu, a proto je nutné je náležitě léčit. Jedná se především o tzv. gastroezofageální reflux (pálení žáhy), alergickou rýmu, nosní polypy a chronický zánět dutin.
Léčba samotného astmatu
Správná a pacientem neopomíjená léčba je důležitým předpokladem, aby mohl astmatik vést kvalitní život s minimem omezení. Pokud má jen občasné potíže, postačí mu inhalátor používaný v režimu SOS (jako rychle působící roztahovač průdušek). Při vážnějším astmatu se užívají inhalační kortikoidy v pravidelném dávkování, někdy v kombinaci s léky, které roztahují průdušky na cca 12 hodin, tím se může snížit množství kortikosteroidu v inhalátoru. Jako doplňková léčba slouží protizánětlivé léky.
Při těžších stupních choroby jsou nutné kortikosteroidy v tabletách. Při alergickém astmatu je pak vhodná tzv. alergenová imunoterapie, při té se podává malé množství alergenu do těla ve zvyšující se dávce. Organismus si pak na alergen „zvykne“ a nereaguje tak přehnaně. Moderním řešením těžkého astmatu je tzv. biologická léčba, která je dostupná ve specializovaných centrech. Ta řeší i příčinu jiných typů astmatu.
Boj s atopickým ekzémem postavte na dvou pilířích
Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Postihuje typicky obličej, krk, loketní a zákolenní jamky a trup, ale může se objevit i jinde na těle. Vzniká z mnoha příčin, z nichž některé jsou vrozené a jiné získané, nejde tedy jen o to, že pacient je na něco alergický, a proto má ekzém. Typická je oslabená kožní bariéra, takže dochází ke zvýšeným ztrátám vody a suchosti kůže. Pokožka se tím také stává citlivější ke spouštěcím faktorům, jako jsou dráždivé látky a alergeny. V léčbě jsou opět důležitá režimová opatření a léčba samotné choroby.
Režimová opatření
Při atopickém ekzému je třeba se vyvarovat dráždivých faktorů a příčinných alergenů. Je důležité vytvořit nekuřácké domácí prostředí, nepoužívat přebytek chemikálií, kosmetických a mycích přípravků. K mytí nejsou vhodná alkalická mýdla a příliš horká voda, lepší je sprchování vlažnou vodou max. 5 minut s užitím olejových přípravků pro atopiky, po omytí pak hned po lehkém usušení kůže použití promazávací masti.
Upravte si také jídelníček. Častým spouštěčem je hlavně kakao a čokoláda, samozřejmě pokud je pacient alergický na některou konkrétní potravinu, je nutné ji vyloučit. Při oblékání musí pacient omezit dráždění kůže a preferovat bavlnu před syntetickými materiály.
Léčba
Alfou a omegou zvládání atopického ekzému jsou promazávací masti, které zlepšují bariérovou funkci kůže. Dále se používají další místní přípravky, lokální kortikoidy nebo inhibitory kalcineurinu a léky proti svědění kůže. Někdy jsou přechodně nutná antibiotika nebo systémové kortikoidy, případně fototerapie. V úporných případech často nabídne úlevu biologická léčba.
(jane)
Zdroje:
http://www.pneumologie.cz/guidelines/
https://uia.fnplzen.cz/sites/users/uia/Atopicky_ekzem.pdf