Kůže je po dýchacím a trávicím traktu třetí branou, kterou látky z vnějšího prostředí vstupují do našeho těla. Intolerance různých látek se proto často projevuje nejvýrazněji právě na ní. Ačkoli dispozice k atopickému ekzému přetrvává po celý život, máme pro vás několik tipů, jak jeho projevy alespoň zmírnit.
Jak se atopický ekzém projevuje?
- Suchou pokožkou, která přechází až do jemných trhlinek,
- drobnými pupínky až ložisky ekzému,
- otokem, zarudnutím až mokváním,
- úporným svěděním kůže,
- ekzémem na obličeji, trupu i končetinách.
Pokud těmito projevy trpíte, vyzkoušejte přípravky na suchou a citlivou pokožku.
Další opatření, kterými můžete projevy atopického ekzému zmírnit, jsou:
1. Úprava jídelníčku
U dětí i dospělých se atopický ekzém projeví nejčastěji reakcí na potraviny, které zvyšují hladinu histaminu v organismu. Mezi ty, které vyvolají ekzém nejčastěji, patří mléko, vejce, ryby, mořské plody, citrusy, kiwi, ananas, mango, jahody, rybíz, rajčata, paprika, celer, petržel, křen, čokoláda, kakao, mák, med, ořechy, luštěniny, sója, hořčice, bílkoviny v obilovinách, kyselé zelí, konzervované potraviny, exotické koření a uzeniny.
TIP: Pokud netušíte, která potravina je pro vás dráždivá, doporučují dermatologové vést si deník o všem, co jíte. Pomůže vám odhalit, jaká jídla u vás vznik alergické reakce podněcují nebo váš ekzém zhoršují.
2. Úprava bydlení
Spouštěče atopického ekzému na nás číhají nejen na talíři, ale i v našem domově. Rizikem jsou tzv. kontaktní a vzdušné alergeny, jako jsou prach, roztoči, zvířecí alergeny, srst nebo plísně. Alergologové proto doporučují vytvořit si doma vlhké, bezprašné a spíše chladnější prostředí, nejlépe bez koberců a záclon, v nichž se drží velké množství prachu a nečistot.
Zajímavost: Věděli jste, že sklony k atopickému ekzému se dědí? Když je jeden z rodičů atopik, pravděpodobnost atopie u jeho dětí je mezi 50 a 60 %. Pokud trpí atopií oba rodiče, zvyšuje se riziko až na 80 %.
3. Vyhněte se stresu
Ani nemusíte trpět atopickým ekzémem a negativní vliv stresu na svém těle poznáte − kůže je zašedlá, pod očima máte kruhy, na pokožce se vám tvoří akné nebo naopak suchá místa kolem nosu a úst. Na loktech máte suchá nebo zarudlá místa, která se olupují… U lidí, kteří mají sklon k atopii, může vedle stresu vyvolat bouřlivou reakci také očkování, horko a pocení, časté přechody z tepla do zimy nebo hormonální změny (dospívání, nasazení či vysazení antikoncepce aj.). Vysledujte proto situace, které vás stresují a které nejvíce přispívají k rozvoji atopického ekzému, a zkuste zvolnit nebo zkonzultujte s psychologem, jak těmto stresujícím situacím čelit.
Zajímavost: Věděli jste, že atopický ekzém je nejčastějším kožním onemocněním u dětí a v dospělosti se s ním setkají 3 % populace?
4. Horkou vodou šetřete, z kosmetiky používejte tu pro atopickou pokožku
Horká voda, dlouhé koupání ve vaně a samozřejmě také dráždivá mýdla, saponáty, prací prášky, dezinfekce nebo chlór, jsou obecně nepřítelem i zdravé pokožky. Je jasné, že zvláště v zimě se horké vaně nebo teplé sprše nic nevyrovná, ale pokud si je musíte nebo chcete dopřát, pak alespoň nezapomeňte přidat do koupele hydratační přípravky.
Zajímavost: Víte, že rozdráždit kůži atopika může i nevhodný oděv? Nevhodné je hodně upnuté oblečení a oblečení z vlny. Naopak vhodná je bavlna, pokud možno nebarvená a vypraná v prášku speciálně určeném pro citlivou dětskou pokožku. Aviváž se vůbec nedoporučuje.
Dalším krokem ke zlepšení je pravidelné promašťování kůže zvláčňujícími krémy a mastmi. Atopici by určitě měli sáhnout po kosmetice s ureou, která je přirozenou součástí nejsvrchnější vrstvy kůže a potu, a proto nevyvolává nežádoucí účinky − právě naopak, pokožku přirozeně hydratuje a vlhkost dopraví i do hlubších vrstev kůže.
5. Vyzkoušejte pupalku
Na atopickou pokožku blahodárně účinkují také přírodní oleje. Značka Kneipp přišla s celou řadou kosmetiky pro atopiky, která vedle urey obsahuje ještě vitamin E, panthenol a mandlový a pupalkový olej. Vyzkoušet můžete například následující přípravky:
Zajímavost: Víte, že z olejnatých semen pupalky vytvářeli středoameričtí indiáni rostlinnou kaši, jíž ošetřovali vředy a jiné kožní choroby? Pupalkový olej totiž obsahuje vysoký podíl polynenasycených mastných kyselin − včetně protizánětlivé kyseliny gama-linolenové, která umí ulevit i v případě vážnějších onemocnění kůže. Provedená studie Kneipp potvrdila zklidnění pokožky o 93 %, zlepšení dlouhodobé hydratace o 97 % a zmírnění podráždění o 97 %.
Pokud se atopický ekzém i přes veškerou vaši snahu a péči o pokožku nepříjemně rozvine, je namístě navštívit dermatologa, který určí nejvhodnější protizánětlivou léčbu.
(TZ)