Atopický ekzém může zkomplikovat infekce
Pro svůj vznik v prvních měsících života bývá atopický ekzém také nazýván dětským. Jedná se o chronické zánětlivé kožní onemocnění, které silně svědí a bývá často spojeno s rozvojem jiných nemocí.
Pro svůj vznik v prvních měsících života bývá atopický ekzém také nazýván dětským. Jedná se o chronické zánětlivé kožní onemocnění, které silně svědí a bývá často spojeno s rozvojem jiných nemocí. U atopiků se kromě problémů s dýchacím aparátem objevují běžně i kožní komplikace. A není jich málo…
Bakteriální infekce
Atopický ekzém je velmi svědivé onemocnění, lidé si proto často postižená místa škrábou ve snaze o úlevu. A právě tyto ranky jsou možnými vstupy infekce do kůže. Celistvost pokožky přitom snižuje i vysychání a praskání oblastí s atopickým ekzémem. Mezi nejčastější bakteriální infekce patří stafylokokové a streptokokové. Tyto bakterie bývají součástí přirozené kožní flóry, ale při snížené imunitě způsobené atopickým ekzémem se nekontrolovatelně rozmnožují. K nejčastějším patří:
- vředy,
- folikulitidy (zánět míšků),
- infekční ekzémy.
Infekce poškozuje kůži a snižuje odpověď na běžné léky proti ekzému. Při vzniku bakteriální infekce je nutné nejprve odstranit zánět antibiotiky a poté zahájit léčbu atopických projevů.
Útoky virů
Virové infekce způsobuje zejména virus herpes simplex. Je mimo jiné zodpovědný i za tvorbu aftů a oparů. U lidí s atopickým ekzémem způsobuje herpetický ekzém, mezi jehož hlavní příznaky patří:
- horečka,
- nevolnost,
- rozšířená puchýřkovitá vyrážka s tvorbou strupů.
Problém propuká často v oblasti atopického ekzému. Při podezření na virovou infekci je nutné navštívit lékaře – herpetický ekzém se nejčastěji léčí antivirovým farmakem aciclovirem.
Nebezpečný zánět
Erytrodermie je zánět kůže celého těla. Jedná se o závažnou komplikaci, která může končit i smrtí. Často se objevuje u pacientů se zhoršujícím se ekzémem. Mezi hlavní příznaky patří zarudnutí pokožky celého těla. Léčba je velmi komplikovaná a vyžaduje hospitalizaci. Je nutné podávat antibiotika, chladit pokožku a udržovat dostatečnou hydrataci organismu.
Pokud zpozorujete zhoršení atopického ekzému nebo podezřelé známky infekcí, jako je zarudnutí kůže, tvorbu hnisu či teplota, ihned navštivte svého lékaře a problém s ním konzultujte. Rozšíření infekce způsobuje nepříjemné komplikace a dlouhou léčbu.
(holi)
Zdroj: dermnetnz.org