Atopický ekzém patří k nemocem, které nás netrápí jen proto, jaké aktuálně způsobují projevy. Ekzém může mít i trvalé následky, které mají sice většinou kosmetický ráz, ale přesto mohou být nepříjemné – a zdaleka nejen pro ženy. Které konkrétní obtíže může ekzém zanechat na vaší pokožce?
Jako by vás porostl lišejník…
Lichenifikace je dlouhé a složité slovo, které se v kožním lékařství používá po stovky let a v češtině nechalo svůj otisk ve slově „lišej“. Možná v něm spatřujete souvislost s lišejníkem a je to celkem trefný příměr – lichenifikovaná pokožka skutečně může vypadat, jako by byla porostlá tenkou vrstvou lišejníku. Je ztluštělá a suchá, může vytvářet nápadná ohraničená ložiska a někdy v ní nacházíme i uzlíky nebo bulky. Může také vykazovat barevné změny, nezřídka vede i ke ztrátě ochlupení.
Její závažnost není vždy stejná, někdy je lichenifikace sotva patrná, jindy může pokožka vypadat jako po léčbě těžkých popálenin. V těžké formě sice není příliš častá, ale její výskyt a závažnost významně zhoršuje škrábání ekzému. Vyhnout se mu ovšem není otázka sebekázně. Svědění dokáže být tak intenzivní, že znemožňuje i noční spánek a ohrožuje nejen kvalitu života, ale i duševní zdraví. Pokud již dojde k lichenifikaci pokožky, svědění už se nezbavíte, protože lichenifikace svědí sama o sobě.
Přiznejte svou barvu
Další trvalým zásahem atopického ekzému na pokožce může být změna její barvy. Porucha tvorby pigmentu se může vyskytnout i tam, kde je jinak struktura pokožky normální. Změny mohou být dočasné nebo trvalé a jejich podoba, závažnost i trvanlivost a výsledný kosmetický efekt mohou souviset s přirozenou barvou kůže. Na světlejší pokožce mohou být méně nápadné, na tmavších odstínech pleti ovšem každá drobná změna více vynikne.
Pukliny se mohou snadno infikovat
U těžšího atopického ekzému se mohou na pokožce vytvářet také pukliny. Kromě nevzhlednosti jsou také nebezpečné, protože se snadno infikují. Řešení infekce je ovšem také oříškem, protože léky, které potřebujeme k jejímu zdolání, působí v protikladu s léky ke zmírnění ekzému – léčbu je tedy nutné rozfázovat, nejdříve zvládnout infekci, teprve potom doléčit zánět. Po tu dobu může postižená pokožka svědět, bolet, krvácet a omezovat funkci postižené části těla. Pokud pukliny vzniknou na rozhraní nehtu, může se infikovat nehtové lůžko a dojít k jeho poškození. Tudy se také zánět snadno šíří dál do hlubokých struktur ruky.
Ani kosmetický efekt není nedůležitý
Někdy mohou trvalé následky atopického ekzému skutečně zasáhnout do zdravotního stavu pacienta. Například pokud se objeví v okolí očí a dojde ke změnám pokožky očních víček. V nejtěžších případech, kdy dochází k jizvení, se ztrácí nutná funkce víček a tento stav může ohrozit i oko.
Většinou se ale jedná o problémy kosmetické. Zní to téměř banálně, ale kosmetické výsledky jsou pro nás také velmi důležité. Mají velký vliv na naše sebevědomí, sociální vztahy, volbu povolání nebo partnera, duševní zdraví, kvalitu spánku atd. Zasahují do života z mnoha stran a není dobré je podceňovat, ať jde o ženu, muže, seniora, nebo dítě.
Kudy z toho ven?
Jaké řešení tedy hledat? Včasnou odbornou léčbu. Některé faktory zvládnete vyřešit sami, například zbavit se podnětů, které vyvolávají nebo zhoršují ekzém. Zásadním krokem je podpora kožní bariéry a její udržování může mít i významný léčebný efekt na svědění. Ale neustupující zánět kůže, který nereaguje na tato základní opatření, potřebuje odborný zásah.
Navštivte svého lékaře a nechte se informovat o možnostech léčby svého atopického ekzému. Pokud jste po dlouhá léta pod vrstvou kortikoidů a váš stav se stále nelepší, možná jste kandidátem pro biologickou léčbu. Ptejte se na ni, žádejte vyšetření a nevzdávejte se.
(pez)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com
https://atopicdermatitis.net