Babiččiny duchny nejsou pro každého aneb Alergie číhá i v posteli
Zabořit se do nadýchaných peřin vyplněných prachovým peřím a spokojeně usnout – to může být jeden obrázek. Pokud jste alergik, čekalo by vás spíše kýchání, svědění očí a bezesná noc. Proto když uleháte jinde než doma, zjistěte, v čem že to budete spát.
Alergií trpí v současné době 2,5 milionu obyvatel České republiky. Při tomto onemocnění se náš vlastní imunitní systém přehnaně brání různým látkám, které nás běžně obklopují a přicházejí nějakým způsobem s naším tělem do styku. Takovým látkám, které naši imunitu vybičují ke spuštění přehnané tvorby protilátek, se říká alergeny.
Alergeny všude kolem nás
Mezi nejčastější alergeny patří pyl, prach, roztoči, potravinová barviva, různé druhy ovoce, výjimkou nejsou ani léčiva nebo kosmetické a čisticí prostředky, stejně jako kovy či jejich slitiny. První bariérou, která chrání naše tělo proti okolním vlivům, je kůže a sliznice. Tam proběhne první setkání a reakce alergenu a imunitního systému, a tam se také objeví následné reakce.
Podle místa vstupu alergenu se alergie může projevit na sliznicích:
- kýcháním
- slzením
- svěděním v nose
- zvýšenou sekrecí čili alergickou rýmou
Na kůži jsou to pak svědící nebo nesvědící:
- ekzémy
- kopřivkové pupeny
- otoky
Magnet na prachové částice
Pravá alergie na peří je považována za velmi vzácnou. Za příznaky alergie jsou odpovědné jiné alergeny, jejichž tvar a struktura působí jako magnet na prachové částice ještě předtím, než je peří užito k výrobě lůžkovin. Stejně tak peří může tlít a potom se jako alergeny uplatňují různé druhy plísní.
Pokud kupujete výrobek s obsahem peří, setkáte se v popisku se slovem "down", tedy prachové peří. To udává, jaký typ peří výrobek obsahuje. Prachové peří má mnoho ptačích druhů, nejužívanější je však peří husí.
Ptáci, jejichž peří může vyvolat alergii:
- husa
- kuře
- kachna
- kanárek
- papoušek
- krůta
Prevence jako účinná obrana
- Vyvarujte se používání výrobků a bytových doplňků s obsahem peří, především v případě těch, které máte v ložnici.
- Nepořizujte si jako domácí zvíře žádného ptáka.
- Peří, které je ošetřeno nebo vypráno, méně pravděpodobně vyvolá alergii.
- Bez ohledu na to, zda trpíte alergií na peří či ne, nikdy nesbírejte ptačí peří, které můžete najít na chodníku či v přírodě, a v žádném případě se nedotýkejte mrtvých ptáků kvůli riziku přenosu nemocí.
Pokud se u vás objevily projevy alergie po styku s ptačím peřím, vyhledejte alergologa. Ten určí přesný původ symptomů alergie.
(vav)
Zdroj: www.naturalallergycures.net