Batolata a obézní děti poškozuje pasivní kouření více než ostatní
Malé děti a děti s kilogramy navíc trpí pasivním kouřením více než jiné skupiny. Data ukazují, že důsledky pasivního kouření jsou závažné, a to zvláště u velmi malých a obézních dětí.
„Pasivní kouření nezpůsobuje dětem jen dýchací obtíže,“ uvedl John A. Bauer, Ph.D., starší spoluautor výzkumu a vedoucí výzkumu v Národní nemocnici pro děti (Nationwide Children’s Hospital & Research Institute) v Ohiu, USA. „Naše data ukazují, že důsledky pasivního kouření jsou závažné, a to zvláště u velmi malých a obézních dětí. V předchozích studiích jsme nezohlednili možný vliv obezity.“ Bauer a jeho kolegové našli pro studii americké děti – 52 kojenců od 2 do 5 let věku a 107 adolescentů od 9 do 18 let. Zahrnuti byli černoši, běloši i Hispánci, včetně obézních batolat a adolescentů.
Ohrožené cévy u dětí
Výzkumníci zjistili vztah mezi vystavováním pasivnímu kouření u batolat a míry poškození jejich cévní stěny. Tato vazba byla dvakrát těsnější u obézních batolat. Obézní adolescenti vystavení pasivnímu kouření měli také dvojnásobně horší nález cévního poškození ve srovnání s adolescenty normální hmotnosti.
Kojencům způsobilo vystavení pasivnímu kouření čtyřnásobný vzrůst rizika poškození v porovnání se staršími adolescenty, ačkoli míra expozice byla podobná.
Prevence jako základ Kojenci vystavení pasivnímu kouření měli v krvi o třetinu méně endoteliálních progenitorových buněk, což jsou buňky zodpovědné za opravy a udržování cévní stěny. „Tyto změny, které jsme nalezli u malých dětí, jsou srovnatelné se změnami, jež jsme zvyklí vídat u dospělých, kteří jsou ohroženi nemocemi srdce,“ dodal Bauer. „To naznačuje, že některé aspekty poškození cévní stěny mohou být spuštěny už v raném dětství, kde by pak preventivní opatření mohla mít velký dlouhodobý efekt.“
Bauer a kolegové stanovili míru expozice tabákovému kouři a testováním krve zjišťovali vliv tohoto kouře na markery zdraví cévní stěny a také zánětu. Zaměřili se také na stanovení počtu obíhajících endoteliálních progenitorových buněk. Ke každému dítěti přiřadili také výšku, hmotnost, krevní tlak a socioekonomickou situaci.
Kouř jako hlavní viník
Mnoho cévních chorob vzniká již v dětském věku a nejméně čtvrtina dětí je na území USA vystavena pasivnímu kouření. Vědci se pokusili stanovit, zda má tento kouř měřitelný efekt na ukazatele zdraví cév a zdali jsou některé skupiny dětí ohroženy více než jiné.
„Víme, že jak aktivní, tak i pasivní kouření způsobuje oxidační stres a zánět,“ rozšiřuje obžalobu Bauer. „Mimo to studie z posledních let prokázaly, že obezita sama o sobě představuje stav dlouhodobého, chronického zánětu, který vede k poškození cév. Myslíme si, že tyto dva faktory (tj. obezita a kouření) se mohou navzájem posilovat ve svém zhoubném vlivu na buňky cévní stěny.“
Bauer a jeho výzkumný tým se dívali na průřez dětskou populací v jedinou chvíli, jednorázově. Zdali nalezené změny budou postupovat nebo se nějak měnit, je nejasné. „Naše výsledky podtrhují nutnost eliminace kouření a expozice pasivnímu kouření, zvláště pak pro děti. Obézní děti si zaslouží ještě lepší ochranu než ostatní,“ zakončil Bauer.
(shmt)
Zdroj: News Media Staff Dallas, American Heart Association