Běh je pro kosti lepší než cvičení na místě
K prevenci i léčbě osteoporózy neoddělitelně patří cvičení či alespoň pohyb. Jen tak se kosti "dozvědí", jaké nároky jsou na ně kladeny pro nesení těla, a jen tak se do struktury kostí dokáže ve správné hustotě a směrech zabudovat vápník a další minerály.
V rámci zkoumání, jaká zátěž je pro budování dostatečné kostní hustoty ideální, zjistili vědci z univerzity v Missouri, že jedním z nejlepších způsobů stimulace kostí je běh a jemu podobné aktivity.
Běh na dlouhou trať, cyklistika, nebo posilování?
V této studii byla srovnávána kostní hustota (bone mineral density, BMD) u devatenáctiletých až pětačtyřicetiletých osob, které buď běhaly dlouhé tratě, věnovaly se cyklistice, či posilovaly. Ukázalo se (přičemž byla brána v potaz hmotnost a množství tělesné hmoty), že běžci a posilující měli vyšší BMD než cyklisté. Celkové výsledky studie pak vyhodnotily běh, coby nejkomplexnější tělesnou zátěž ze tří sledovaných sportů, jako nejvýhodnější sport pro zvýšení BMD.
Žádné cvičení není k zahození
Vědci v rámci výzkumu zjistili, že jakákoli činnost, která klade nároky na práci kostí, podporuje růst kostní hustoty neboli správné a dostatečné ukládání vápníku do kostní tkáně. Pokud vám tedy běhání nevyhovuje, neklesejte na mysli. I jiné druhy cvičení jsou pro kosti v rámci boje proti osteoporóze prospěšné.
Je důležité, jak cvičíte
Studie ukázala, že při statickém cvičení, jako je například posilování, je pro optimální vliv na kosti potřeba cvičit s ohledem na tělesnou hmotnost a konstituci a cvičení kombinovat s dynamickým typem cvičení, jako je plavání či jízda na kole. Je také vhodné sledovat, jak kosti reagují na cvičení. Vědci upozorňují, že zesilují jen ty části kostry, které jsou vystaveny námaze, což je důležité především u sportů, které zatěžují jen některé části těla.
Fotbal, basketbal, volejbal, …
Jste-li aktivním příznivcem výše vyjmenovaných nebo podobných sportů, je to pro kosti také dobrá volba. Při těchto sportech je staticky i dynamicky namáhána v podstatě celá kostra. Obecně dochází k posílení a vhodné aktivizací kostní hmoty nejlépe při činnostech, při nichž je namáháno celé tělo.
Zdroj:
Journal of Strength & Conditioning Research: March 2009, Volume 23, Issue 2, pp 427–435.