Bechtěrev a Vánoce u televize? Kompenzujte je cvičením
Těšíte se, až si po předvánočním shonu sednete k televizi a znovu se podíváte na Tři oříšky pro Popelku, Pyšnou princeznu nebo jinou klasiku?
Sezení u televize k Vánocům patří, určitě není nutné se ho zcela vzdát, ale je dobré myslet na to, že pro ztuhlou páteř to není ideální činnost a měla by být kompenzována pravidelným cvičením. Budete se cítit lépe, a navíc na sobě tolik nepocítíte účinky snědeného cukroví a dalších dobrot.
Bechtěrev a cvičení
Cvičení je nedílnou a velmi důležitou součástí léčby Bechtěrevovy choroby, která zpomaluje rozvoj nemoci a zlepšuje u pacientů hybnost kloubů, především kyčlí a páteře. Pacienti by měli pravidelně docházet k fyzioterapeutovi, který kontroluje jejich cvičební návyky, aby zbytečně nepřetěžovali páteř či svaly a aby jejich cvičení bylo co nejefektivnější.
- Pro bechtěreviky je vhodné plavání, jóga nebo další aerobní druhy cvičení, které posilují především svalstvo zad.
- Před cvičením je vždy nutné se zahřát svižnou procházkou nebo jiným typem rozcvičení.
- Během cvičení se soustřeďte na pravidelné, hluboké dýchání.
- Po cvičení je nutné protažení, aby se svaly po zátěži uvolnily.
- Cvičte každý den ve stejnou denní dobu, snáze se vám bude dařit cvičit pravidelně. Toho se zkuste držet i ve sváteční dny.
- Pokud se při jakémkoliv cvičení objeví bolest, nepokračujte v něm a poraďte se se svým lékařem.
Pozor na cukroví
Pokud máte nadváhu, vaše klouby jsou zbytečně přetěžovány. Zkuste si vzít na záda batoh, který váží 20 kilogramů, a uvidíte, co vaše kolena a záda nosí každodenně zbytečně navíc.
Předsevzetí do nového roku
U Bechtěrevovy choroby je účinek cvičení nesporný a významně může ovlivnit její průběh. Pokud ještě máte rezervy a cvičit každodenně se vám nedaří, je vhodné udělat si do nového roku plán a toho se držet, vaše záda vám poděkují.
(vesa)