Nepříjemné ztráty
Při léčbě rakoviny je vypadávání vlasů u mužů i žen jedním z častých vedlejších účinků. Ztráta kštice postihuje obvykle pacienty, kteří musí podstoupit chemoterapii. Léky užívané při tomto procesu jsou velmi silné. Kromě toho, že napadají rychle rostoucí rakovinové buňky, útočí tyto preparáty i na další podobné buňky v těle. Včetně těch, které se nacházejí ve vlasových koříncích. Po chemoterapii tak vypadávají nejen vlasy, ale i chlupy a chloupky po celém těle. Jedná se o:
- řasy,
- obočí,
- chlupy v podpaží,
- ochlupení v oblasti pohlavních orgánů,
- vousy.
Rozhoduje volba léků
Množství a rychlost vypadávání vlasů závisí hlavně na dávce a typu léku. Různé chemoterapeutické látky se svým účinkem na ztrátu kštice liší. Někdy dochází pouze ke změně barvy vlasů nebo k jejich ztenčení. Naštěstí jsou tyto nepříjemné změny pouze dočasné. Do 3 až 6 měsíců od ukončení léčby lze na hlavě očekávat „nový porost“. Vlasy mohou mít pak ještě nějakou dobu jiný odstín nebo kvalitu (např. být více kudrnaté než dřív), ale časem by se měly vrátit do svého původního stavu.
Záchrana kštice
Zatím neexistuje žádná zaručená prevence, jak kštici před účinky chemoterapie ochránit. Nejlepší způsob, jak se vypořádat s hrozbou vypadávání, je vše plánovat dopředu a soustředit se na to, abyste byli se svým vzhledem – alespoň v rámci možností – spokojeni. Jak před, tak během a také po léčbě rakoviny. Nicméně odborníci už zkoumali způsoby, jak ztrátě vlasů po chemoterapii zabránit. Žádný z nich nebyl zcela účinný, ale částečných úspěchů dosáhly následující dva:
- kryoterapie – metoda, během níž jsou při chemoterapii umístěny na hlavě sáčky s ledem, zpomalující tok krve do pokožky hlavy, čímž se chemoterapeutické látky dostávají k vlasům pouze v menším množství,
- minoxidil – látka obsažená v přípravcích běžně užívaných proti padání vlasů u mužů i žen sice nezabraňuje likvidaci kštice po chemoterapii, ale výzkumy ukázaly, že urychluje opětovný růst vlasů nových.
Zásadní je příprava: devět kroků, jak na to
Abyste minimalizovali deprese a úzkosti spojené s pohledem do zrcadla během léčby chemoterapií, můžete se řídit následujícími radami.
Před léčbou:
- chovejte se ke svým vlasům šetrně, nebarvěte je a nevysoušejte příliš horkým vzduchem,
- zvolte správný střih, kratší účesy vypadají hustší (postupné vypadávaní vlasů nebude tak znatelné),
- raději si už dopředu připravte paruky, šátky či jiné pokrývky hlavy.
Během léčby:
- hýčkejte zbývající vlasy,
- používejte šetrný šampon a jemný hřeben nebo kartáč,
- zvažte úplné oholení hlavy – během vypadávání vlasů někteří lidé cítí svědění, oholení může toto podráždění snížit,
- holou kůži na hlavě chraňte před povětrnostními podmínkami, nejlépe pomocí krémů a pokrývek.
Po léčbě:
- pokračujte v šetrné péči o vlasy,
- buďte trpělivý/-á, kštice může růst pomaleji.
Škodí i ozařování
Také radioterapie (ozařování) napadá rychle rostoucí buňky v těle, ale na rozdíl od chemoterapie je zacílena pouze na specifickou oblast. Pokud vám bude ozařována hlava, s největší pravděpodobností o vlasy přijdete. Podobně jako u chemoterapie ale po ukončení léčby po nějaké době zase narostou.
(hah)
Zdroj:
http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/chemotherapy/in-depth/hair-loss/art-20046920?pg=1