Vyležet chřipku není ztráta času
Ve chvíli, kdy máte horečku, že málem nestačí stupnice teploměru, bolí vás tělo, jako byste právě složili vagon uhlí a hlava třeští tak, že byste ji nejraději nevratně půjčili svému nejhoršímu nepříteli, je pohodlná postel v klidné ložnici mimo veškeré domácí i světové dění jistě to nejvytouženější místo.
Drtivá většina z nás má kvanta pracovních i domácích závazků a vyhlídka, že bude týden nebo i déle jen tak ležet doma a nic nedělat, se ve světle povinností však jeví nereálná až bizarní. Bez ohledu na cokoliv přitom platí: Chřipka se musí "vyležet".
Tělo potřebuje klid...
Virům chřipky jde zejména o to, aby se pořádně rozmnožily (ve VAŠICH dýchacích cestách, svalech, srdci… s odpovídajícím poškozením VAŠICH orgánů) a rozšířily se dál. Tělo potřebuje pro úspěšné zvládnutí chřipkové infekce klid. Je třeba veškerou energii soustředit na boj s onemocněním, a to samozřejmě v době, kdy nemoc probíhá. Znamená to, že léčbu nelze odložit na později, až bude vhodnější doba („až dodělám tuto práci… až uklidím...“). Je proto nutné hned od počátku onemocnění ulehnout, nikam necestovat, odpočívat, nevykonávat žádnou fyzicky náročnou činnost.
Nejsnadnější je, jak už bylo řečeno, dodržet klid na lůžku, když je vám nejhůře. I po odeznění prvotní fáze onemocnění je však třeba pokračovat v klidovém režimu. Například po opadnutí horeček byste měli alespoň další tři dny, kdy již nemáte teplotu, dodržovat fyzický klid. Nenosit nic těžšího než cca 5 kg, nechodit na procházky, a už vůbec ne sportovat nebo trávit celý den v práci, a to ani vsedě u počítače nebo vestoje v kuchyni u plotny. I celodenní sezení či stání je totiž fyzicky namáhavá činnost.
Tělo potřebuje čas pro regeneraci...
Po zvládnutí akutní fáze onemocnění je sice infekce na ústupu, ale napadené tělní orgány jsou poškozené a je třeba poskytnout jim dostatečný čas a prostor pro hojení a regeneraci. Proto i když se vám – zejména s pomocí současných léků – rychle uleví, ponechte svému tělu možnost, aby se v klidu doléčilo. Jen tak můžete předejít chronickým následkům přechozené chřipky, jako je poškození srdce, ledvin či dýchacích cest. Jen tak bude chřipka trvat pouze sedm až deset dní, a ne měsíce či roky jako v případě komplikací. (To je důležitý argument pro ty, kterým se zdá týdenní nepřítomnost například v práci dlouhá nebo kteří se ostýchají využít pomoci příbuzných v péči o domácnost.)
(pat)