Vymodlené dítě nemusí být zárukou trvalého vztahu
Podobně jako při vstupu do manželství i dlouho očekávaný potomek může vzbuzovat dojem, že velké štěstí konečně přišlo a nic špatného se již nemůže stát.
Zbavte se zbytečných ideálů
Být rodičem je nádherná zkušenost, nelze však očekávat, že si budeme užívat každou minutu rodičovství stejně. I rodiče, kteří si dítě dlouho přáli, mohou zjistit, že si svou tříčlennou rodinu představovali poněkud jinak. Například něco tak běžného, jako je spánková deprivace v prvních týdnech a měsících po porodu, může generovat stres, nedostatek koncentrace, vyčerpání a nakonec i pocity viny, že si své dítě neužívám tak, jak bych měl(a).
Ujasněte si svá očekávání a postoje
Toužebně očekávaný potomek se může paradoxně stát i příčinou rozbrojů, pokud si oba partneři včas neujasní svá očekávání a postoje k rodičovství. Pokud matka tráví veškerý čas s miminkem, může si muž připadat jako třetí kolo u vozu a zdánlivě nepochopitelně žárlit. Problémy mohou nastat i tehdy, když mají oba partneři vyhraněné názory na výchovu dítěte, ze kterých nehodlají slevit. Na druhou stranu, jen stěží se vyskytne problém, který by nebylo možné vyřešit ke spokojenosti obou – pokud má každý vůli k domluvě a vzájemná komunikace dobře funguje.
Nezapomeňte na to, že jste pár
I když jsou místo dvou konečně tři, neměli by partneři zapomínat, že stále tvoří především pár. Dvojice by si měla umět najít čas pro sebe navzájem, aby jejich vzájemný vztah zůstal silný. Ať už spolu vyrazí každý týden do kina, zatímco dítě hlídá babička či chůva, nebo si každý den povídají při umývání nádobí, společně sdílený čas je skutečným tmelem každého vztahu. A i když se dítě může stát důvodem, proč s druhým člověkem setrvat ve vztahu, jen těžko bude jediným důvodem k tomu, aby se v onom vztahu oba partneři cítili šťastně a na správném místě.
(vek)
Zdroj: kidshealth.org