Ošetřování nosní sliznice slanou vodou je hygienický návyk, který pomáhá udržet dýchací cesty zdravé. Ocenit ho mohou zvláště ženy s dětmi. A to i v plném zdraví. Nosní dutiny miminek je vhodné pravidelně čistit, aby byl odstraněn veškerý hlen. Maminka si může dopřát příjemné zvlhčení v období, kdy odeznívá těhotenská rýma.
Omezené dýchání je trápení
Při rýmě je jedním z hlavních příznaků otok sliznice působící blokádu a tvorbu hlenu. U dospělých a větších dětí je to jen nepříjemné, ale u miminek je to skutečný problém. Novorozenci a malí kojenci dýchají prakticky výlučně nosem, a pokud se jim to nedaří, nevědí si rady a pláčou. Největší problém pak nastává při kojení, kdy jiná možnost než dýchání nosem není. Příčinou otoku sliznice bývá:
- její uvykání na vzdušné prostředí,
- dráždivé látky v ovzduší,
- virový zánět.
Zázračný výplach
Pro novorozence a kojence je nejvhodnější metodou léčby nehnisavé rýmy odsávání případného sekretu. Dále je vhodné ošetření nosní sliznice pomocí roztoků soli, tedy mořské nebo termální vody, případně fyziologického roztoku. Úleva bývá poměrně výrazná. Vysušená i zánětem podrážděná sliznice reaguje na zvlhčení příznivě. Navíc je usnadněno odstranění hlenů a vymyty dráždící částice a alergeny. Farmakologicky aktivním kapkám je lépe se vyhýbat, protože mají nezanedbatelné nežádoucí účinky a navíc poškozují nosní sliznici.
Odsávejte šetrně
K odsávání lze použít různé typy odsávaček. Nejlepší jsou klasické manuální (balónek) a moderní elektrické, protože mají jemný, ale dostatečný tah. Soupravy, u kterých musíte aktivně sát ústy, jsou méně výhodné. Není totiž snadné skloubit manipulaci s odsávací koncovkou a dostatečně intenzivně sát, pokud dítě nespolupracuje. Výrobky poháněné vysavačem jsou velmi účinné, ale hůře snášené kvůli hluku a silnému tahu, který může být nepříjemný. Pokud si nejste jisti, jestli použití vaší odsávačky není dítěti nepříjemné, zkuste ji na sobě. Když ji nesnesete ani vy, pravděpodobně s tím bude mít stejný nebo větší problém i váš potomek.
Kdy jít raději k lékaři
Pokud není opravdu nejhůř, snažte se kojit jako vždy. Před krmením odsajte a zvlhčete nosík. Pokud bude dítě neklidné, nenechte se znervóznit. Buďte trpělivá, chovejte je a utěšujte. Když se mu podaří přisát a několikrát prodechnout, dítě pochopí, že může pít. Protilátky a hydratace, které mléko přináší, jsou další úlevou. Pokud se však objeví následující faktory, je čas navštívit lékaře.
- Hleny se barví do zelena.
- Nastupuje horečka.
- Krmení plně kojeného dítěte se opakovaně nedaří.
- Rýma trvá déle než 10 dnů.
Zdroj: http://www.mayoclinic.org