Vyloučí umělé oplodnění výskyt vrozených vad plodu?
In vitro fertilizace (IVF) je převratnou metodou v léčbě neplodnosti
úspěšně fungující už téměř 30 let. Existují však také nějaká rizika?
Které vrozené vady jsou po IVF nejčastější?
Jaké jsou konkrétní vlivy IVFna plod, zkoumají lékaři po celém světě. Také v České republice proběhly studie, které se zabývaly výskytem vrozených vad u dětí narozených prostřednictvím IVF. Četnost výskytu vrozených vad byla u dětí po IVF o něco vyšší než u dětí narozených po spontánním oplození. Podle jednotlivých diagnóz šlo nejčastěji o vady mozku a míchy, srdce, jícnu nebo mužské či ženské pohlavní soustavy. Děti narozené po IVF měly nižší porodní hmotnost a byla mezi nimi také výrazně častější nedonošenost. Navíc se po IVF rodí více dvojčat. V posledních letech se však doporučuje snižovat množství přenesených embryí na dva zárodky, a tím omezit vícečetné porody.
Zdravotní stav rodičů a vady plodu
Výsledky studií, které potvrdily vyšší výskyt vrozených vad po IVF, však nelze spojovat pouze se samotnou metodou IVF. Svou roli totiž hraje přímo neplodnost rodičů, která je často následkem určité choroby nebo genetické zátěže na straně rodičů. Kromě toho se na výskytu některých vad podílí i vyšší věk matky, který je pro skupinu dětí narozených po IVF typický.
Účelem informací o možnosti vzniku vrozených vad po IVF jistě není neplodné páry vystrašit. Vrozené vady se mohou vyskytovat také u dětí počatých bez pomoci lékařů. Pravdou ale zůstává, že rodiče by měli být o vyšším riziku vždy informováni. V rámci následné lékařské péče pak mohou rodiče podstoupit řadu dalších vyšetření, která mohou vrozené vady, eventuálně komplikace těhotenství včas odhalit.
(nes)
Zdroj: Národní registr vrozených vad ČR