Podle průzkumů jsou důvody poševních výplachů mezi ženami různé. Většinou to považují za správný hygienický návyk. Pocit osvěžení je jim příjemný, považují za žádoucí očistit se před nebo po pohlavním styku, případně během menstruace. V zahraničí se setkáváme i s náboženskými důvody.
Jiné ženy tímto způsobem řeší např. zápach nebo výtok. Tyto problémy jsou ale příznaky infekce, a měly by tak vždycky nejprve vést k návštěvě lékaře.
Tradiční, „hygienický“ výplach
Metody provedení i složení výplachů se liší. Některé ženy používají roztok mýdla nebo sprchového gelu, jiné ocet, citrón nebo sodu, další dávají přednost komerčním kosmetickým přípravkům s různým složením.
Gynekologové se však shodují na tom, že tento přístup není vhodný. Pravidelné „hygienické“ vyplachování pochvy narušuje její přirozené pH a tím i mikrobiální osídlení, které je pro zdraví žen naprosto zásadní. Pokud je v pochvě přítomna infekce, zvyšují také výplachy riziko jejího zanesení hlouběji – do dělohy i dále. Z obyčejného mírného zánětu pochvy se pak mohou stát závažnější záněty vnitřních rodidel.
Léčebný výplach
Na rozdíl od podomácku nesprávně prováděných „očistných“ výplachů existují ale i výplachy léčebné. U nich je naopak prokázán léčebný účinek. Na našem trhu je tak například registrován roztok s účinnou látkou benzydaminem, který má dezinfekční, protizánětlivý a lokálně anestetický účinek. Jeho velkou výhodou je, že neškodí laktobacilům, které jsou jako osídlení poševní sliznice velmi žádoucí.
Ale pozor, ani tento výplach není vhodné používat místo správné gynekologické léčby, přestože dovede příznaky infekce výrazně zmírnit! Napřed je nutné navštívit gynekologa a nechat provést vyšetření, výsledky by totiž mohly být benzydaminem pozměněné a diagnostika ztížená až nemožná. Poté je však možné s výplachy začít, protože benzydamin léčbě nepřekáží, naopak. Urychlí úlevu od příznaků a zvyšuje komfort žen v době, kdy čekají na výsledky vyšetření, což může podle situace trvat i několik dní.
Podpora léčby na jedničku
Podpůrné účinky benzydaminu potvrdily i klinické studie. Ve skupině žen, které si při léčbě infekce vyplachovaly pochvu čistou vodou, nebyly výsledky tak dobré jako ve skupině, která spolu s léčbou prováděla výplachy roztokem benzydaminu.
Vzhledem k dezinfekčním účinkům a tlumení bolesti se tyto léčebné výplachy navíc doporučují i v jiných situacích, například před a po gynekologických operacích.
(pez)
Zdroj:
http://www.medicinenet.com