Jak se diagnostikuje alergie
Na počátku celého procesu stanovení alergie stojí podrobný rozhovor pacienta s lékařem. Předmětem rozhovoru jsou především příznaky a snaha nalézt vyvolávající příčinu obtíží. Důležité je lékaři sdělit veškerá svá podezření na konkrétní alergen nebo skupinu alergenů. Zvlášť pokud se příznaky objevují pravidelně v určitém období nebo při kontaktu s určitým alergenem a nelze je vysvětlit jiným onemocněním. Následuje fyzikální vyšetření a neméně důležité jsou také diagnostické testy – kožní, krevní nebo takzvané provokační testy.
Příznaky alergie podle typu alergenu
-
Inhalační alergeny – jako pyly, roztoči, plísně nebo zvířecí alergeny – jsou přítomny ve vdechovaném vzduchu a u alergiků vyvolávají reakci na spojivkách a v dýchacích cestách. Příznakem je zarudnutí a svědění spojivek, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, škrábání v krku a kašel.
-
Potravinové alergeny – po požití vyvolávají nežádoucí reakce imunitními mechanismy. Alergie se může projevit svěděním a pálením, někdy až otokem na rtech, v ústech a krku. Výjimkou není pálení a svědění očí, svědění v uších, kopřivka, ekzém či potíže s dýcháním. Dalšími možnými projevy jsou nevolnost, bolest břicha, zvracení a průjmy. Mezi významné potravinové alergeny patří vejce, mléko, pšeničná mouka, kořenová zelenina, rajčata, ořechy, sója, ryby a ovoce.
-
Kontaktní alergie – kontaktní alergická dermatitida se projevuje podobně jako atopický ekzém. Jedná se o alergickou reakci na chemické látky, se kterými přichází kůže do styku – například kovy nebo kosmetika.
Při fyzikálním vyšetření se alergolog zaměřuje především na stav kůže, očních spojivek a víček, nosní sliznice a na poslechový nález na plicích.
Diagnostické testy
-
Kožní testy – po nanesení kapky roztoku s alergenovým extraktem na kůži dojde k jeho vpravení do pokožky pomocí malé jehličky – lancety. Pokud je pacient na daný alergen alergický, objeví se na pokožce do 15 minut kopřivkový pupen. Pokud je větší než 3 mm, je test pozitivní. Výklad výsledku testu je vždy úkolem pro zkušeného alergologa.
-
Krevní testy – příslušný alergen se jednoznačně určí pomocí vyšetření krevního obrazu stanovením takzvaných specifických IgE protilátek neboli bílkovin s protilátkovou aktivitou.
-
Náplasťové testy – dermatolog je provádí, pokud máme podezření na kontaktní alergii. Na zdravou a neporušenou kůži zad nanese roztok s alergenovým extraktem a přelepí náplastí. Výsledky se odečítají za 48 h, 72 h a po týdnu. Test je pozitivní, pokud se v místě testu objeví ekzém.
-
Provokační testy – mohou definitivně potvrdit příčinný vztah mezi zdravotními obtížemi a vystavením dané osoby určitému alergenu. S jejich pomocí můžeme zhodnotit, zda léky, které pacient užívá, účinně brání vzniku obtíží. Nevýhodou je, že můžeme testovat vždy jen jeden alergen. Tyto testy se běžně neprovádějí.
Zdroj:
Panzner P.: Diagnostika alergických onemocnění, Lékařské listy 5/2007
Langerová M., Karlová I., Šternberský J.: Epikutánní testy v praxi, Dermatologie pro praxi 2011; 5 (3)
Pelikan Z.: Provokační testy, Alergie 1/2007