Řešit zácpu lze různě
Projímadla (laxativa) mají odlišné mechanismy účinku. Pokud tedy trpíte zácpou, můžete si vybrat takový prostředek, který vám vyhovuje nejvíce.
Objemová projímadla. Tato laxativa jsou nejšetrnější vůči organismu a nejbezpečnější při dlouhodobém užívání. Absorbují vodu, čímž zvyšují objem stolice a stimulují pohyb střeva. Patří sem například doplňky stravy obsahující vlákninu.
Nežádoucí účinky: nadýmání, křeče a zhoršení zácpy v případě, že objemová projímadla nejsou dostatečně zapíjena vodou.
Stimulační projímadla. Nejsilnější přípravky působící přímo na střevní stěnu. Podporují pravidelný pohyb střev.
Nežádoucí účinky: říhání, křeče, nevolnost, zabarvení moče.
Osmotická laxativa. Zadržují vodu ve střevě a umožňují tak tvorbu stolice, která se snáze vylučuje.
Nežádoucí účinky: nadýmání, křeče, průjem, zvýšený pocit žízně.
Změkčovače stolice. Jde o prostředky obsahující látky, které dodávají stolici vlhkost a usnadňují tak její průchod i samotné vylučování.
Nežádoucí účinky: při dlouhodobém užívání mohou změkčovače způsobit nerovnováhu elektrolytů (vápník, hořčík, sodík, draslík, chlorid), které regulují distribuci vody v organismu.
Myslete na rizika
Projímadla mohou ovlivňovat vstřebávání živin a léčiv (například preparátů na ředění krve, antibiotik a některých léků na srdeční činnost). Než začnete tyto přípravky užívat, pečlivě si přečtěte příbalový leták nebo výběr zkonzultujte s lékařem či lékárníkem. Ne všechny prostředky jsou vhodné v těhotenství a v době kojení, protože mohou přecházet do mateřského mléka a působit tak kojencům průjem.
Oblíbená laktulóza
Mezi šetrná osmotická projímadla, která mohou užívat všechny věkové kategorie, patří laktulóza. Jedná se o prebiotickou látku, která přispívá k obnovení správné konzistence stolice a podporuje pohyb tlustého střeva. Pomáhá také změkčovat stolici a usnadňuje tak vyprazdňování.
Jak zkrotit průjem
Léky proti průjmu podporují snižování počtu vodnatých stolic. Mezi nejčastěji užívané patří následující prostředky.
Léky snižující sekreci. Tato léčiva redukují množství vody, která je při průjmovém onemocnění uvolňována do střeva. Snižují tak tekutost stolice. Mezi nejdostupnější patří přípravky s účinnou látkou racekadotril.
Nežádoucí účinky: bolesti hlavy, vyrážka, otoky tkání.
Preparáty snižující motilitu (hybnost) střeva. Nejběžnější jsou léky s obsahem loperamidu, který kromě snižování hybnosti střev tlumí nutkání na stolici. Léčí ovšem průjem samotný, nikoliv jeho příčinu.
Nežádoucí účinky: zácpa, nevolnost, závratě, plynatost.
Doporučený racekadotril
Výhodou léků s racekadotrilem je použitelnost u dospělých i dětí. Mohou se navíc podávat i v kombinaci s dalšími léčivými prostředky. Při užívání racekadotrilu je vhodné nahrazovat tekutiny ztracené průjmem prostřednictvím rehydratačních roztoků, které obsahují i všechny potřebné soli.
(pak)
Zdroj:
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/constipation/in-depth/laxatives/art-20045906
http://patient.info/health/antidiarrhoeal-medicines-for-acute-diarrhoea