Léky proti bolesti: netýká se závislost právě vás?
Přestože jsou preparáty proti bolesti užitečným pomocníkem, s některými z nich se pojí nebezpečí vzniku závislosti. Riziko, že se člověk stane závislým, záleží z velké části na genetických předpokladech.
Nutnost aplikovat či konzumovat návykové látky lze chápat jako chronické onemocnění, pro nějž existuje určitá genetická náchylnost. Zjednodušeně řečeno, pokud se mezi vašimi příbuznými objevila závislost na alkoholu, drogách nebo lécích, máte i vy vyšší riziko podobných obtíží. Jestliže jste měli sami v minulosti tendenci k nadužívání například alkoholu, měli byste se raději vyvarovat braní léků s návykovým potenciálem, mezi které patří i některé typy preparátů proti bolesti – existuje totiž reálné nebezpečí, že se u vás rozvine závislost.
Varovné signály
Zdaleka ne u všech jedinců, kteří užívají analgetika, se zmiňovaný problém objeví. Pokud se držíte dávkování, na kterém jste se s lékařem domluvili, mělo by být vše v pořádku. Je ale třeba všímat si alarmujících signálů, které na rozvíjející se závislost mohou upozornit.
- Neustále o lécích přemýšlíte.
- Co chvíli sledujete hodinky, kdy už si budete moci vzít další dávku.
- Máte hrůzu z toho, že by vám léky mohly dojít.
- Užíváte přípravek i při jiných potížích, než je bolest (například při nervozitě, úzkosti, nespavosti, …).
- Berete lék navzdory negativnímu vlivu na zdraví a vztahy.
- Sami si upravujete dávkování.
- Navštěvujete více lékařů a požadujete po nich vypsání receptu na stejný preparát.
- Sháníte požadované léky po přátelích, známých či ilegálními způsoby.
- Jste podráždění, když s vámi o možné závislosti někdo mluví.
- Zanedbáváte své pracovní povinnosti i zájmy.
Raději snášet bolest než riskovat rozvoj závislosti na lécích nepředstavuje nejrozumnější řešení. Budete-li se svým lékařem spolupracovat, nebezpečí vzniku tohoto problému významně snížíte.
Zdroj: www.webmd.com