Léky na osteoporózu snižují u žen riziko rakoviny prsu
Ženy, které užívají běžné léky na osteoporózu, mají menší riziko výskytu rakoviny prsu. Na tyto výsledky výzkumu upozornil British Journal of Cancer.
Lékaři sledovali celkem 6 000 žen ve věku od 20 do 69 let. U poloviny z nich lékaři diagnostikovali zákeřný prsní nádor. Při svém výzkumu lékaři brali v potaz i takové informace jako dřívější výskyt rakoviny prsu, věk ženy, věk prvního porodu a užívání hormonů po skončení menstruace.
Zdravé kosti a nižší riziko rakoviny
Zároveň u žen zjišťovali, které z nich trpí na zlomeniny a zda mají zkušenost s užíváním léků na osteoporózu. Hledali souvislost mezi užíváním léků na osteoporózu a možným snížením rizika výskytu rakoviny prsu.
A v tomto ohledu byl výzkum velmi úspěšný. Jak potvrdil Polly Newcomb, šéf Hutchinson Cancer Research Center, ženy, které užívaly léky předepisované pro boj s osteoporózou více než dva roky, měly 40% snížení rizika rakoviny prsu ve srovnání s pacientkami, které tuto léčbu nepodstoupily. Léky na osteoporózu by se tak mohly stát obstojnými v boji proti tomuto druhu nádoru.
Sebevražda buněk
Pravý mechanismus, kterým léky proti osteoporóze snižují riziko rakoviny prsu, není přesně znám. Vědci předpokládají, že mají vliv hlavně na funkci buněk, jako je jejich růst nebo smrt. Zejména pak na smrt nádorových buněk a buněk, které jsou podezřelé z divného chování. Špičky světového výzkumu rakoviny přišly s novinkou, že některé druhy léků na osteoporózu způsobují sebevraždu buněk a brání tomu, aby nádor nahlodával stěny cév a šířil se tak po našem těle.
Obezita kazí výsledky
Zajímavé je, že efekt na snížení rizika rakoviny prsu byl pozorován mezi ženami, které nebyly obézní. Dámy, které jsou tak říkajíc více při těle, mají zvýšené hladiny hormonů estrogenů, což má špatný vliv na účinky právě léků na osteoporózu. Snaha udržet své kilogramy pod kontrolou by proto měla být samozřejmostí. Nejen kvůli kostem.
(ena)
Zdroj:
Fred Hutchinson Cancer Research Center
British Journal of Cancer (BJC)