Výzva pro osvědčené léky
Trpíte vysokým krevním tlakem nebo jiným onemocněním srdce a cév? Potom dost možná užíváte jedny z nejpředepisovanějších léků na tato onemocnění, takzvané inhibitory ACE (název účinné látky u nich obvykle končí na „-pril“ – např. ramipril, perindopril) nebo jim příbuzné sartany (losartan, telmisartan apod.). Článek zveřejněný začátkem března v odborném časopise The Lancet označil tyto léky za potenciálně rizikové – údajně by mohly zvyšovat riziko nákazy novým koronavirem a způsobovat závažnější průběh infekce.
Koronavirus a plíce
Autoři úvahy vycházeli především z toho, že tyto léky zvyšují v lidských plicích koncentraci proteinu ACE2, skrze který koronavirus do lidských buněk vstupuje a tím vzniká nákaza. Zmínili také výsledky několika studií z posledních měsíců, které ukázaly, že značné procento pacientů se závažnějším průběhem onemocnění COVID-19 trpí právě vysokým krevním tlakem nebo srdečně-cévními chorobami, při kterých se inhibitory ACE a sartany často předepisují.
Pouze vědecká hypotéza
I když je tato úvaha zdánlivě postavená na vědeckém základě, do ověřené informace má daleko. Na léčbu, kterou pacienti s onemocněním COVID-19 užívali, se ve studiích nikdo přímo nezaměřil a nebyla tedy zjištěna žádná souvislost mezi příslušnými léky a onemocněním koronavirem. Vysoký tlak a srdečně-cévní onemocnění navíc jsou mezi dospělými a staršími lidmi obecně velice časté a jejich výskyt u pacientů s koronavirem ve studiích nijak nepřevyšoval jejich běžný výskyt v populaci.
Odborníci zuří
Jednoznačnou zprávu lékařům i pacientům vyslala Evropská kardiologická společnost. Celou záležitost označila za vědecky nepodloženou spekulaci a doporučila pacientům, aby své inhibitory ACE nebo sartany v žádném případě nevysazovali. Riziko, které plyne z přerušení léčby vysokého krevního tlaku, je dobře známé – bezprostředně může člověku hrozit třeba srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, po delší době si zakládá ná poškození ledvin nebo zraku. Tyto hrozby jsou jistě závažnější než potenciální neprokázané vyšší riziko nákazy novým koronavirem.
(luko)
Zdroje:
Fang L, Karakiulakis G, Roth M. Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection? Lancet Respir Med 2020 Mar 11, pii: S2213-2600(20)30116-8.
Tikellis C, Thomas M C. Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) is a key modulator of the renin angiotensin system in health and disease. Int J Pept 2012; 2012: 256294.
de Simone G. Position statement of the ESC Council on Hypertension on ACE-inhibitors and angiotensin receptor blockers. European Society of Cardiology 2020 Mar 13. Dostupné na: www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang
Zhang H, Penninger JM, Li Y et al. Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) as a SARS-CoV-2 receptor: molecular mechanisms and potential therapeutic target. Intensive Care Med 2020 Mar 3.