Rozštěpení osobnosti představuje složitý a fascinující duševní stav. Ten se kvůli své tajemnosti stal námětem slavné novely Roberta Louise Stevensona „Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda“. Právě tuto „dvojici“ si mnozí spojují se schizofrenií. Ve skutečnosti jde o mnohem vzácnější onemocnění. Jeho označení zní mnohočetná porucha osobnosti nebo také disociativní porucha identity.
Dvě bytosti v jednom těle
S mnohočetnou poruchou osobnosti se čeští psychiatři setkávají spíše výjimečně. Čím je charakteristická?
- Jde o existenci dvou nebo více různých osobností u jedné bytosti, přičemž v určitý okamžik se vždy projevuje jen jedna.
- Jednotlivé osobnosti se od sebe mohou výrazně lišit a jsou navzájem zcela nezávislé. Každá má svou vlastní paměť, a tedy i vzpomínky, různě vnímá své okolí i sebe sama a jinak myslí.
- Dotyčný se chová podle té osobnosti, která nad ním zrovna převzala vládu. Může se proto stát, že jednoho a téhož jedince někteří znají jako slušného, tichého a klidného, zatímco druzí jako násilného agresora s vulgárním projevem.
- O svém „dvojím“ životě nemá postižený ani tušení.
Rozštěpení osobnosti
Jednotlivé osobnosti – alter ega – se výrazně liší nejen chováním, ale také věkem, pohlavím a rasou, které dotyčný v daném okamžiku považuje za vlastní. Dominantní osobnosti člověk přizpůsobuje i držení těla, gesta nebo způsob mluvení. V jedné osobě tak jako by žilo více zcela odlišných lidí s různým oblékáním, vystupováním, zájmy a zvyky. Přepnutí z jedné osobnosti do druhé bývá náhlé a nově velící osobnost si nepamatuje, co dělala ta původní.
Příčinou bývá trauma z dětství
Příčinou rozštěpení osobnosti může být trauma z raného dětství. Jedná se například o sexuální zneužívání, týrání nebo citové odmítání ze strany rodičů. Porucha pak představuje jakousi vnitřní obranu a pomyslnou bariéru před příliš bolestnou zkušeností. V léčbě se uplatňuje především psychoterapie, často hypnóza. Své místo však mají i léky zmírňující deprese a úzkost.
(veri)
Zdroj:
www.webmd.com