Základní kameny léčby
Základem úspěšné léčby schizofrenie je pravidelné užívání předepsaných léků. Je ale potřeba, aby pacient porozuměl tomu, proč je léky potřeba užívat, protože si často nepřipadá nemocný. Je důležité nemocného seznamovat s povahou jeho onemocnění a postupně mu nabízet možnosti, jak se do léčby může sám aktivně zapojit a znovu nalézt ztracenou rovnováhu. K tomu mohou pomoci následující možnosti:
1. Edukace
Pacient i jeho blízcí by měli mít možnost dozvědět se o nemoci vše, co je zajímá. Je důležité vědět, jaké nástrahy a potíže mohou nastat po propuštění nemocného do domácího ošetřování. Rodina pacienta by také měla být poučena, jaké varovné signály jim mohou napovědět, že se stav nemocného znovu zhoršuje. Dobré je všímat si:
- změn spánku – obtížné usínání, nespavost, nechuť ráno vstávat, …,
- nechutenství,
- zvýšené nervozity či ostražitosti, výrazně podezřívavého chování,
- zhoršeného soustředění,
- jakéhokoli neobvyklého chování.
Objeví-li se některý z těchto příznaků ve výrazné míře, je vždy dobré konzultovat situaci s lékařem.
2. Psychoterapie
Psychoterapie pomáhá nemocnému porozumět sobě a svojí nemoci. Může pomoci vyrovnat se s obtížemi, které život s nemocí přináší. Psychoterapie nabízí také bezpečné prostředí, kde může člověk se schizofrenií v ideálním případě bez obav mluvit o svých potížích a sdílet s terapeutem pocity, jako je například strach, vztek nebo smutek. Většinou probíhá jako rozhovor pacienta s terapeutem, dobré je, když je přítomný i blízký člověk nemocného.
3. Rehabilitace
Pacienti se schizofrenií mohou vlivem nemoci zažívat obtíže v různých oblastech života, jako například v mezilidských vztazích, studiu či práci. Nemoc někdy vede ke zhoršení schopnosti efektivně komunikovat, plánovat a řešit různé druhy problémů. Mnoho z těchto dovedností jde ale různými způsoby trénovat. Existují různé programy a skupinová setkání, které jsou zaměřené na posílení dovedností potřebných v běžném životě, jako je například hospodaření s penězi, plánování volného času nebo trénování paměti.
4. Volný čas
Častým vedlejším projevem schizofrenie bývá ztráta zájmu o činnosti, které člověka dříve bavily. Mnoho lidí má také sklony k trávení času o samotě doma, což může vést k postupné izolaci, zhoršení nálady a celkové kondice. Dobrým způsobem, jak s těmito situacemi bojovat je pomoci nemocnému se zapojit do aktivit, které nabízejí denní stacionáře pro nemocné s psychózou. Tato centra nabízejí bohatou nabídku aktivit, jako například cvičení jógy, výlety do přírody, arteterapeutické dílny, kurzy jazyků nebo vaření. Většinou je zde i možnost posedět a popovídat si v čajovně či kavárně.
Nezapomínejte na sebe
Důležité pro blízké nemocného je také nezapomínat pečovat sami o sebe. Existují podpůrné skupiny, ve kterých mohou blízcí sdílet svoje pocity a nalézt podporu a povzbuzení. Pro nemocného i jeho okolí je důležité nebýt na náročnou léčbu sám. Jen potom může být léčba úspěšná a pacient i jeho rodina mohou dál žít kvalitní a spokojený život.
zdroj: www.psychiatriepropraxi.cz