S cigaretou se mrtvice dočkáte o deset let dříve!
Nejen že se kuřáci vystavují dvakrát vyššímu riziku cévní mozkové příhody neboli lidově mrtvice, toto nezřídka invalidizující onemocnění se u nich objevuje v průměru o deset let dříve než u nekuřáků.
Takové varovné tvrzení zaznělo na medicínském kongresu, který se konal letos v Kanadě.
Mozková příhoda už po padesátce
Vědci analyzovali data 982 pacientů, které mezi lety 2009 a 2011 zasáhla cévní mozková příhoda, z nichž 264 patřilo mezi kuřáky, zatímco 718 nikoliv. Jednoduchými výpočty pak odhalili, že průměrný věk kouřících pacientů v době, kdy onemocněli, byl 58 let a oproti tomu nekuřáky mrtvice postihla v průměru o necelou jednu dekádu později – v 67 letech.
Předčasná ateroskleróza vede k ucpání cévy nebo její ruptuře
Na vině je vliv látek obsažených v cigaretovém kouři na předčasný rozvoj aterosklerózy. Ta oslabuje cévní stěnu a zvyšuje také riziko vzniku krevních sraženin. Uvolněná sraženina (trombus) pak může po proudu krve doplout až do místa cévního zúžení, kde kvůli své velikosti cévu zcela uzavře. Tak vzniká takzvaný ischemický typ mozkové mrtvice, pro jehož vznik mají kuřáci oproti nekuřákům dvakrát vyšší riziko. Oslabením cévní stěny a jejím následným protržením vzniká hemoragický typ cévní mozkové příhody, který se v populaci kuřáků vyskytuje čtyřikrát častěji ve srovnání s těmi, co nekouří.
Odborníci upozorňují, že kouření rovněž ohrožuje zdraví pacientů častějším rozvojem následných komplikací a opakovaných příhod, a to zejména pokud nemocný kouří dál. Motivaci k odvykání kouření tím spíš upevňuje skutečnost, že po zbavení se konzumace tabákových výrobků začíná riziko vzniku mozkové mrtvice opět klesat a po dvou letech je téměř shodné s rizikem stanoveným pro nekuřáky.
(veri)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com