S Bechtěrevovou chorobou bojují i vrcholoví sportovci
A není jich málo. Někteří rezignují, ale většina se se svým osudem statečně popere. Mnoho jich také začne pomáhat i svým spolupacientům.
A není jich málo. Někteří rezignují, ale většina se se svým osudem statečně popere. Mnoho jich také začne pomáhat i svým spolupacientům.
Bojovník ve sportu i v nemoci
Rico Brogna byl úspěšným hráčem nejvyšší profesionální americké baseballové ligy, když mu byla v roce 1991, tedy v 21 letech, diagnostikována Bechtěrevova choroba. I s vážnou nemocí pokračoval v profesionální hře až do roku 2000, kdy kariéru ukončil. Miláčkem fanoušků i médií se stal nejen pro svoji statečnost, s jakou se chorobě postavil, ale také pro svůj morální kredit a charakter: "Ve hře plné sobectví a arogance je Brogna jako příjemná oáza," napsal mimo jiné tisk. Namísto toho, aby rezignoval nebo žil do konce života ze zašlé slávy, zůstal ve vrcholovém sportu, začal se věnovat osvětě a shánět peníze na podporu výzkumu a léčby tohoto onemocnění.
Ti druzí
Kromě Brogny jsou známy případy i dalších vrcholových sportovců, kterým byla Bechtěrevova nemoc diagnostikována:
- profesionální golfista Ian Woosnam,
- hráč kulečníku Chris Small – toho nemoc přiměla ukončit kariéru,
- Ellyn Robinson, profesionální vzpěračka – mimo jiné obhájila doktorský titul v oboru tělovýchovy.
Dokazovat zdánlivě nemožné
Rico Brogna se po své diagnóze začal věnovat charitě a v letech 1997 až 2001 byl například mluvčím Americké asociace pro spondylitidu. Věta, kterou Brogna kdysi komentoval svou sportovní i charitativní činnost, pak může sloužit jako moto všem lidem, kteří se celý život musí potýkat s vážným onemocněním: "Doufám, že mohu být inspirací pro ostatní, aby dělali věci, o kterých si mysleli, že s Bechtěrevovou nemocí dělat nemohou. Naučte se zkoušet to, o čem jste si mysleli, že je nemožné – a můžete dosáhnout velkých věcí."
(vek)
Zdroj: www.spondylitis.org