S bipolární poruchou jste jednou dole a jednou nahoře
Bipolární porucha, nazývaná také maniodepresivní psychóza, představuje závažné duševní onemocnění postihující zhruba jedno procento populace. Výkyvy nálad, které lidi s tímto onemocněním postihují, dosahují jen těžko představitelných extrémů. Čím se bipolární porucha vyznačuje a jak narušuje běžný život?
Deprese není jen smutná nálada
Jedinci trpící bipolární poruchou zažívají během svého života různé fáze onemocnění. Pro období deprese bývají kromě výrazně pokleslé nálady typické:
- ztráta energie a vůle k obvyklým aktivitám,
- snížená chuť do života,
- poruchy koncentrace a zpomalené myšlení,
- poruchy spánku a chuti k jídlu,
- pocity méněcennosti, bezvýchodnosti situace a viny,
- sebevražedné myšlenky a plány.
Nekonečná radost a pár hodin spánku
Kromě deprese tuto nemoc provází také její protipól – mánie, která se s ní nekontrolovatelně střídá. Charakterizuje ji euforická nálada s pocity nekonečné radosti a štěstí, může být ale provázena také nápadnou hádavostí a výbušností. Maničtí jedinci dále zažívají:
- pocity nadbytku energie s minimální potřebou spánku,
- nepřiměřeně zvýšené sebevědomí,
- ztrátu společenských zábran,
- myšlenkový trysk, v hovoru rychle přeskakují z tématu na téma,
- megalomanské bludy, v důsledku kterých se mohou dopouštět riskantního nebo vysloveně nebezpečného chování.
Léky někdy nestačí
Bezpříznakové období choroby (remise) bývá různě dlouhé. V případě úspěšné léčby může trvat i mnoho let. V léčbě bipolární poruchy se vedle léků uplatňuje také psychoterapie a úprava životního stylu s důrazem na abstinenci od alkoholu a drog, dostatek spánku a zdravou životosprávu obecně. Velmi efektivní je v akutních fázích onemocnění také elektrokonvulzivní terapie (tzv. elektrošoky), jež se provádí v krátké celkové anestezii.
Pokud není bipolární porucha léčena nebo se nedaří výkyvy nálad omezit, může velmi nepříznivě ovlivnit život člověka prakticky ve všech jeho oblastech. Nadměrné utrácení, promiskuita nebo výbušnost typické pro mánii mohou být příčinou naprostého finančního zruinování, společenského znemožnění, narušení přátelských a rodinných vztahů i zdravotních komplikací. Déletrvající či často se opakující deprese pak vede k sociální izolaci, neschopnosti pracovat a vyústit může až v dokonanou sebevraždu.
(veri)
Zdroj:
https://www.bipolarni.cz/147-2/