S alergií raději k moři než do solária a sauny
Svědění, pálení, otoky, pocity suché kůže, záchvaty kašle, kýchání – takové jsou projevy alergie. Že nejde o nic příjemného, je asi jasné každému.
Opakované chození do solária totiž prokazatelně zvyšuje riziko zhoubných nádorů kůže. Riziko je nejvyšší, pokud k expozici dochází ve věku do 35 let. Pro osoby s přirozeně bledou pletí je riziko nejvyšší. Lékaři proto považují pobyt v soláriu za škodlivý a nedoporučují ho.
Voda, slunce, vzduch
Pro ekzematiky je sluneční svit sice vhodný, ale dopřejte si jej raději u moře než v soláriu. U moře totiž na zdravotní stav blahodárně působí i další faktory: složení vody a vzduchu, pohyb, strava, odpočinek. Vliv takových pobytů je daleko komplexnější a škodlivý dopad slunečního záření není takový jako při pravidelném opakovaném používání solária.
Sauna: pro těhotné ano…
Pobyt v sauně je pro většinu zdravých lidí bezpečný a prospěšný. Přechodné oběhové a hormonální změny se rychle vrací k normálu. Pobyt v sauně není dokonce nebezpečný ani pro zdravé těhotné ženy. Také děti, které jsou na saunu ve Finsku zvyklé již od útlého věku, problémy nemají. Saunování má podle některých i léčivý vliv: snižuje tlak u pacientů s hypertenzí a zlepšuje funkci plic u pacientů s obstrukční plicní nemocí, zmírňuje bolesti kloubů u revmatiků a zlepšení pociťují i někteří pacienti s lupénkou.
… pro ekzematiky nikoli
Sauna je naopak nebezpečná pro ženy s rizikovým těhotenstvím a pro pacienty s nestabilní anginou pectoris. Také lidé s nízkým tlakem musejí být opatrní, aby po prudkých změnách teploty nekolabovali. Ekzematici mohou kvůli zvýšenému pocení pociťovat svědění a podráždění kůže, k jejímu nadměrnému vysušování však nedochází. Pacienti s tepelnou kopřivkou rovněž saunu netolerují. Saunování je rozhodně nebezpečné i po konzumaci alkoholu.
Obecně lze ale saunu považovat za zdravý prostředek otužování, který pokud je používán s rozvahou, má na lidské zdraví příznivé účinky.
(van)